Zwalczanie mszyc

Zrób to krok po kroku

Mszyce to szkodniki, które są stałym utrapieniem ogrodników w okresie wiosenno-letnim. Te owady mnożą się bardzo szybko i bardzo licznie, dlatego stanowią zagrożenie dla niemalże wszystkich roślin znajdujących się w Twoim ogrodzie. Sprawdź w naszym poradniku, jak zwalczać mszyce skutecznie i bezpiecznie! 

Będziesz potrzebować...

Jeśli już wybrałeś rośliny do ogrodu i wiesz, jak je pielęgnować, to wiedza dotycząca zwalczania mszyc okaże się dla Ciebie bardzo przydatna – pojedyncza inwazja tych szkodników (kilkaset osobników na jednej roślinie) może bowiem zniszczyć wszystko to, nad czym pracowałeś w ogrodzie.

 

Na czym polega szkodliwe działanie mszyc i jak je rozpoznać? Jak pozbyć się mszyc na konkretnych gatunkach roślin? Czy można zabezpieczyć ogród przed powrotem tych szkodników? Dzięki temu tekstowi poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

 

Mszyce – jak się rozwijają i jak wpływają na rośliny?

 

Mszyce nie pojawiają się w Twoim ogrodzie nagle. Istnieją dwa możliwe źródła ich obecności na roślinach:

 

 • osobniki ze skrzydłami przelatują z okolicznych chwastów i zarośli na Twoje rośliny. Właśnie dlatego zwalczanie chwastów w ogrodzie jest jednym ze sposobów, dzięki którym możesz ograniczyć liczbę mszyc;
 • osobniki pozbawione skrzydeł wylęgają się z jaj złożonych w okresie jesienno-zimowym w glebie znajdującej się w okolicach danej rośliny, a następnie przystępują do żerowania na niej. W glebie zimują także pędraki, równie niebezpieczne szkodniki ogrodowe.

 

Mszyce nigdy nie pojawiają się na roślinach pojedynczo – zawsze grupują się w tzw. kolonie po kilkadziesiąt lub kilkaset osobników i najczęściej obsiadają młode pędy, pąki kwiatów oraz dolne części liści. Na czym jednak polega szkodliwe działanie tych owadów?

 

 • Mszyce wysysają soki z roślin – skutkuje to ograniczeniem wzrostu łodyg oraz liści, a w konsekwencji – ich obumarciem. Dodatkowo często nakłuwane rośliny są mniej odporne na choroby oraz zmienne warunki pogodowe.
 • Skrzydlate mszyce przenoszą choroby – przemieszczając się po ogrodzie i żerując w różnych miejscach, mszyce przenoszą kilkadziesiąt odmian wirusów. To, że roślina została zainfekowana, może wyjść na jaw po długim czasie, nawet wówczas, gdy już pozbyłeś się szkodników.
 • Mszyce produkują pożywkę dla grzybów – pozostawiane przez mszyce na powierzchni roślin słodkie odchody, zwane również „spadzią”, stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów, a dodatkowo utrudniają proces fotosyntezy.

 

Zobacz także: Co doskwiera drzewom owocowym? Pielęgnacja i ochrona przydomowych sadów

 

 

 

Mszyce – jak rozpoznać ich działanie?

 

Z racji tego, że mszyce przybierają niewielkie rozmiary (ok. 4 mm długości) oraz zieloną kolorystykę, z daleka trudno dostrzec ich obecność na roślinie. Dlatego też ważne jest, aby wiosną dokładnie sprawdzać, gdzie znajdują się kolonie mszyc. Szczególnie należy przyjrzeć się takim gatunkom roślin, jak:

 

 • drzewa owocowe,
 • krzewy (np. róże),
 • rośliny doniczkowe,
 • rośliny jednoroczne,
 • warzywa.

 

Jeśli na danej roślinie nie zauważyłeś kolonii mszyc, Twoje podejrzenia co do ich obecności może potwierdzić występowanie takich objawów, jak:

 

 • poskręcane, czarne liście,
 • zgrubienia na łodygach,
 • lepka substancja na liściach/pędach,
 • zahamowanie wzrostu nowych pędów.

 

Zarządzanie ogrodem nie może obejść się bez systematycznej kontroli roślin – dowiedz się tutaj, o czym jeszcze warto pamiętać.

 

Jak zwalczać mszyce?

 

Mszyce najlepiej zwalczyć za pomocą oprysków tuż po zauważeniu pierwszej kolonii owadów na początku sezonu wegetacyjnego. Istnieje kilka naturalnych przepisów na roztwory, które odstraszają te szkodniki, jednak wszystkie one albo działają przez krótki czas i nie są odporne na działanie deszczu, albo nie mają dostatecznej siły. Natomiast środek owadobójczy ABDICO® zabezpiecza ogród przed nalotami mszyc przez nawet 21 dni – substancja aktywna rozchodzi się po roślinie wraz z sokami, dlatego opady deszczu nie mają wpływu na jej skuteczność. Sprawdź także inne środki ochrony roślin ZIEMOVIT!

 

Przy przeprowadzaniu oprysków warto pamiętać o następujących zasadach:

 

 • oprysk wykonać pod wieczór, aby uniknąć kontaktu substancji z silnymi promieniami słonecznymi;
 • w przypadku roślin domowych zaatakowanych przez mszyce opryski trzeba przeprowadzić na otwartym powietrzu.

 

Aby mszyce nie miały dobrych warunków do ponownego rozwoju, pamiętaj o tym, że wzmocnione rośliny są mniej podatne na ataki szkodników. Systematyczne nawożenie roślin pozwala skutecznie zabezpieczyć Twój ogród przez powrotem kolonii mszyc.

Zobacz również

Do góry