Ziemia do trawników

Jak wybrać i przygotować podłoże?

Gęsty i wytrzymały trawnik to marzenie niejednego działkowca. Dobre nasiona to jednak nie wszystko – podstawą jest odpowiednie podłoże. Trawnik wymaga określonej kwasowości gleby, którą można samodzielnie sprawdzić. Podłoże o właściwym pH potrzeba także dodatkowego nawożenia. Sprawdź, jak wybrać ziemię do trawnika i jak pielęgnować ten zielony teren na działce. 

Rozwój roślin zależy od dostępu do światła, temperatury, wilgotności i zasobów substancji odżywczych. Wspomniane składniki pokarmowe znajdują się oczywiście w podłożu, na którym chcesz założyć trawnik. Jeśli nie ma ich wystarczająco dużo lub nie spełniają wymagań trawnika, należy te proporcje odwrócić. Sprawdź, jak to zrobić, dzięki poradom marki Ziemovit.pl.

 

Poznaj swoją ziemię – sprawdź strukturę gleby

Zanim przystąpisz do działań, dowiedz się, jaką ziemią dysponujesz. Na początek należy sprawdzić jej strukturę. Jak to zrobić? Weź do ręki grudkę wilgotnej ziemi i spróbuj uformować z niej niewielką kulkę. Jeśli gleba:

 

 • nie rozpada się…

…zawiera sporą ilość gliny. Można dodać do niej piasku i żwiru, aby korzenie roślin miały więcej miejsca, żeby się rozprzestrzeniać.

   
 • rozpada się…

…podłoże zawiera sporą ilość piasku. Taki stan powoduje wymywanie masy organicznej, a wraz z nią składników pokarmowych potrzebnych do rozwoju roślin. W takim wypadku warto wzbogacić glebę torfem, na przykład marki Ziemovit.pl. 

   
 • nie daje się uformować w kulkę, a podłoże sypie się między palcami…

…oznacza to, że posiadasz ubogą glebę piaszczystą. Należy do niej dodać torf i dodatkowy nawóz.

 

Warto pamiętać, że wyniki tego amatorskiego testu nie muszą być w 100% zgodne ze stanem faktycznym. Dokładną odpowiedź na pytanie o rodzaj gleby otrzymasz tylko w stacjach chemiczno-rolniczych. Możesz tam zanieść próbkę swojej ziemi do zbadania.

 

Kwaśna czy zasadowa – dowiedz się, jaka jest kwasowość gleby

Zanim zaczniesz przygotowywać teren do założenia trawnika, powinieneś stan i odczyn gleby. Optymalna kwasowość gleby dla trawnika wynosi 5,5–6,5. Możesz zorientować się, jaki jest odczyn ziemi na działce, za pomocą dwóch metod, a ściśle – narzędzi. Są to:

1.     kwasomierz polowy

Do badania potrzebna jest niewielka ilość podłoża, którą wkłada się do kwasomierza na płytce lub do probówki.

2.     kwasomierz elektroniczny

 

Należy wbić pręt pionowo w podłoże i odczytaj na skali pH odczyn posiadanej ziemi.

 

Jeśli już wiesz, jaka jest kwasowość gleby na Twojej działce, możesz przejść do jej ulepszania. Możesz to zrobić bez problemu za pomocą specjalistycznych podłoży, preparatów i naturalnych nawozów. W wypadku gdy:

   
 • ziemia jest zbyt kwaśna – należy dodać do podłoża nawozu wapniowego;
 • odczyn podłoża jest zbyt zasadowy – trzeba glebę zakwaszać, na przykład nawozami siarkowymi lub kwaśnym torfem.

 

Warto pamiętać o tym odpowiednio wcześnie. Podłoże należy przygotować bowiem na około tydzień przed jego obsianiem.

 

Odchwaszczanie przed posianiem trawnika

Zanim wzbogacisz glebę odpowiednim podłożem i posiejesz nasiona trawnika, to ziemia, która już znajduje się na Twojej działce, powinna być odchwaszczone. Całkowite oczyszczenie gleby z chwastów jednorocznych i wieloletnich nie jest możliwe, jednak należy ograniczyć ich ilość w jak największym stopniu.

 

Warto zdecydować się także na zastosowanie środka z chwastobójczego. Możesz wypróbować na przykład płyn do rozcieńczania Chwastox Ziemovit.pl lub środek herbicydowy Agrosar 360 L. Środki są pobierane przez różne elementy roślin i powodują zamieranie chwastów. 

 

Przeczytaj także: My się chwastów nie boimy.

 

Nawożenie – użyźnij glebę pod trawnik

Podłoże pod trawnik należy wzbogacić o składniki odżywcze. Dzięki temu trawnik nie tylko lepiej rośnie i ma żywy zielony kolor, ale także staje się mocniejszy i bardziej wytrzymały.

 

Warto zdecydować się na nawóz przygotowany wyłącznie z myślą o trawnikach, na przykład nawóz granulowany do trawników Ziemovit. W składzie preparatu znajdziesz potrzebny trawie azot, fosfor, siarkę, żelazo, magnez i wiele innych składników odżywczych. Dzięki nim trawnik będzie gęsty i wytrzymały, nawet przy regularnym koszeniu, które – niestety – pozbawia rośliny substancji odżywczych.

 

Więcej o nawożeniu trawnika dowiesz się, czytając ten artykuł na blogu Ziemovit.pl.

 

Koniec wieńczy dzieło – ubijanie i podlewanie

Ostatnim krokiem przygotowania ziemi do wysiewu trawnika jest już wypoziomowanie i wyrównanie. Warto także na koniec ubić lub wałkować podłoże. Następnie trzeba całość obficie podlać i… można przystępować do zakładania trawnika.

 

Poznałeś już kolejne kroki wyboru i przygotowania podłoża do wysiewu trawnika. Sprawdź również, jak nawozić trawnik latem.

Zobacz również

Do góry