Torf w ogrodzie

Właściwości i zastosowanie

Zarówno torf kwaśny, jak i torf odkwaszony to bardzo popularne i przydatne produkty do ogrodu, dzięki którym możesz uprawiać rośliny o bardzo konkretnych wymaganiach odnośnie do składu gleby. Czym właściwie jest sam torf i kiedy go stosować? Dowiesz się z naszego tekstu! 

Torf stosowany w ogrodzie to tyle, co produkt przemian zachodzących w obumarłych szczątkach roślin w środowisku wilgotnym i pozbawionym dostępu do powietrza. Na torf składają się zatem:

 • substancje organiczne,
 • substancje mineralne,
 • woda.

Ze względu na dużą zawartość substancji organicznych torf wpływa pozytywnie na przepuszczalność oraz skład chemiczny gleby. Jako że rozkład roślin to proces zachodzący naturalnie, torf w niewielkiej ilości może wytworzyć się samoistnie, najczęściej jednak koniecznie jest jego zakupienie.

Jaka ziemia ogrodowa typu torfowego nada się do uprawy określonego rodzaju roślin? Do czego jeszcze może posłużyć w ogrodzie? Jak korzystać z torfu, aby nie popsuć stanu gleby w ogrodzie?

Torf kwaśny – charakterystyka i zastosowanie

Ze względu na rodzaj roślin, które rozkładały się w glebie, oraz stopień ich rozkładu torf może mieć różny odczyn. Torf kwaśny (znany również jako torf wysoki) powstający w procesie obumierania roślin kwaśnolubnych charakteryzuje się kwasowością od 3,5 do 5 pH. Najczęściej powstaje w płytkich zbiornikach wodnych odznaczających się niską zawartością składników odżywczych.

Po wydobyciu nie jest poddawany żadnej obróbce, stąd uważa się go za najbardziej naturalny rodzaj torfu spośród tych dostępnych na rynku. Torf kwaśny nadaje się do uprawy roślin, które dobrze rosną w glebie o odczynie kwasowym, czyli przede wszystkim:

 • krzewów iglastych, takich jak jodły, żywotniki, cyprysiki czy świerk biały – dowiedz się, jak powinno przebiegać sadzenie iglaków w glebie z torfem kwaśnym;
 • niektórych gatunków owoców, przede wszystkim borówek i żurawiny;
 • krzewinek, w tym golterii rozesłanej czy dabecji kantabryjskiej;
 • krzewów ozdobnych – rododendronów, kalmii, pierisów czy kiścieni wawrzynowych.

Torf kwaśny, ze względu na niski stopień rozkładu oraz bardzo dobre zdolności sorpcyjne, jest uznawany za najbardziej uniwersalny rodzaj torfu. Jego niewielka ilość dodana do gleby przyda się również roślinom, które nie potrzebują do wzrostu bardzo kwaśnego odczynu – zobacz tutaj, jak sadzić hortensje, korzystając z kwaśnego torfu.

Torf odkwaszony – kiedy stosować?

Z kolei torf odkwaszony (zwany także torfem niskim) powstaje na terenach, na których znajduje się woda bogata w substancje odżywcze oraz tlen. Takie warunki sprawiają, że torf tego typu ma odczyn obojętny (nawet 7 pH) i zawiera bardzo dużo soli, wpływającej negatywnie na wszystkie rośliny. Z tego powodu produkty sprzedawane jako torf odkwaszony to najczęściej mieszanki torfu wysokiego i niskiego o odczynie od 5 do 6,5 pH.

Torf odkwaszony przydaje się przede wszystkim do obniżania kwasowości gleby, zwłaszcza po sezonie jesienno-zimowym. Zbyt kwaśna gleba stanowiąca podłoże np. trawnika wpływa negatywnie na jego wygląd oraz wytrzymałość, do tego może stanowić dobre środowisko dla rozwoju takich szkodników, jak pędraki. Dowiedz się, jaka ziemia do trawników jest najlepsza.

Gleba zasadowa przydaje się przy uprawie roślin zasadolubnych, takich jak: 

 • czosnek niedźwiedzi,
 • macierzanka,
 • ligustr okrągłolistny,
 • buk pospolity.

Ziemia torfowa o niskiej kwasowości może również posłużyć do tak specjalistycznych prac ogrodowych, jak przechowywanie cebul roślin ozdobnych w okresie jesienno-zimowym czy okrywanie pieczarek.

Zobacz również

Do góry