STORCZYKI

Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie storczyków

Pełen uroku storczyk to wspaniała ozdoba dla każdego domu. Poniżej garść porad odnośnie jego prawidłowej pielęgnacji.

Będziesz potrzebować...

JAK PIELĘGNOWAĆ STORCZYKI 

Czasami pielęgnacja storczyków może wydać się problematyczna, ale w gruncie rzeczy tak nie jest. Fakt, że ludzie nie wiedzą, jak pielęgnować storczyki powoduje, że rośliny te często marnieją. Całkiem niepotrzebnie. Odpowiednia pielęgnacja storczyków polega głównie na ich podlewaniu w sposób symulujący warunki tropikalnych ulew z długimi okresami bez deszczu. Właściwa opieka nad storczykami to więc nawadnianie letnią wodą pozbawioną chloru, włącznie z zanurzeniem doniczek do połowy w wodzie. Prawidłowa pielęgnacja storczyków obejmuje również umieszczanie ich na warstwie drenażu.

Podobnie wygląda pielęgnacja miniaturek. Jeśli nie wiemy, jak pielęgnować storczyki w detalach, zawsze można odwołać się do literatury fachowej. Inna kwestia to zabiegi, które należy wykonywać po przekwitnięciu. Należy wówczas przycinać pędy i zapewniać optymalne nawodnienie. Gdy pielęgnacja po przekwitnięciu przebiegnie prawidłowo, po paru miesiącach pojawią się nowe kwiaty. Wiedza o tym, jak pielęgnować storczyki pozwoli cieszyć się nimi długo.

Storczyk

JAK PODLEWAĆ STORCZYKI

Skupmy się bardziej na tym, jak podlewać storczyki. Początkowo podlewanie może wydawać się kłopotliwe, jednak nawadnianie storczyków w domu jest szalenie ważne. Mając wiedzę o tym, jak podlewać storczyki, pozwolimy im się pięknie rozwijać. Najważniejsze jest to, by korzystać z wody odstanej, z której ulotni się chlor. Jeśli chodzi o nawadnianie storczyków w domu egzamin zda również woda filtrowana.

  • Rośliny ustawiamy w misce, podlewając je obficie (bez moczenia kwiatów).
  • Zanurzone do połowy doniczki powinny czekać mniej więcej 15 minut.
  • Po wyjęciu z wody rośliny w osłonach umieszczamy na warstwie drenującej.

Przy upałach zabieg powtarzamy co kilka dni. Jak podlewać storczyki, które kwitną? Podlewanie w czasie kwitnienia może odbywać się tak, jak opisaliśmy. Istotne jest, aby wstrzymać nawadnianie storczyków po przesadzeniu, czasami nawet na 10 dni.

Storczyk

 NAWOŻENIE STORCZYKÓW

Poprawne nawożenie storczyków zasadniczo wpływa na ich kondycję. Nie każdy jednak wie, jak je nawozić. Warto się w tej materii dokształcić, bo prawidłowo dobrany nawóz do storczyków zaważy na ich rozwoju. Trzeba zacząć od tego, że nawożenie storczyków ma wpłynąć głównie na ich liście oraz łodygi. W preparacie powinny znaleźć się odpowiednie składniki. Dobry nawóz musi zawierać azot, fosfor oraz potas.

Jak nawozić storczyki, aby cała roślina na tym zyskała? Tu przyda się mieszanka zrównoważona. Gdy celem jest zapewnienie roślinom odpowiednich składników podczas kwitnienia sprawdzi się mieszanka z przewagą fosforu, dobrze wpływająca na kwiaty oraz pąki. Nawożenie dolistne należy stosować, kiedy intensywnie rosną, a temperatury są wysokie. Właściwe wzbogacanie storczyków pozwoli hodowcom cieszyć się wspaniałymi okazami.

Storczyk

UPRAWA STORCZYKÓW

Dla miłośników roślin uprawa storczyków jest pewnym wyzwaniem. Są to bowiem kwiaty o specyficznych wymaganiach. Zazwyczaj kupujemy roślinę doniczkową, ale możliwa jest też uprawa z nasion, a także bez podłoża – na te dwa rozwiązania decydują się jednak bardziej doświadczeni hodowcy. Najważniejsza kwestia to klimat wokół rośliny. Uprawa storczyków wymaga odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie około 60%. Przydatny będzie nawilżacz powietrza lub po prostu naczynie z wodą. Uprawa w szkle o odpowiedniej konstrukcji będzie w tym zakresie ułatwieniem.

Oddzielna sprawa to odpowiednia pielęgnacja roślin po przekwitnięciu. Rolę odgrywa tu przycinanie pędów i właściwy cykl nawadniania. Wspomniana już uprawa storczyków w szkle, zwana wazonową, ułatwi pielęgnację głównie w zakresie utrzymania wilgotności.

Sprawdź produkty do pilegnacji storczyków tutaj.

Zobacz również

Do góry