Byliny w ogrodzie

Sadzenie i pielęgnacja

Byliny to rośliny dwu- lub trzyletnie, które nie mają jednej głównej łodygi. Ze względu na niewielką wysokość mogą tworzyć w ogrodach piękne kwiatowe dywany, będące oryginalną ozdobą każdego trawnika, przestrzeni pod drzewami lub okolicy domu. Chcesz posadzić byliny na swojej działce? Zobacz, które gatunki tych roślin najlepiej sprawdzą się w Twoim ogródku i dowiedz się, jak o nie dbać.

Druga połowa wiosny to ostatni moment na posadzenie bylin, które mogą zakwitnąć jeszcze w tym sezonie, a także okazów, które mają zakwitnąć na początku nowego. W okresie późnowiosennym rośliny kilkuletnie najlepiej się aklimatyzują i najszybciej rozrastają. Do najciekawszych, które warto zasadzić w tym roku, należą łubin, sasanka, serduszka okazałe oraz goździk pierzasty. Co charakteryzuje każdą z tych odmian? Jak o nie dbać? Poznaj najważniejsze zasady ich pielęgnacji.

Byliny ogrodowe – łubin

Łubin to bylina osiągająca maksymalnie 1,2 m wysokości. Jego cechą charakterystyczną są grube łodygi i bardzo rozłożyste liście. Łubin łatwo rozpoznać po kwiatach (najczęściej barwy fioletowej, różowej lub żółtej) rosnących u samej góry w formie kłosów.

Łubin kwitnie od czerwca do lipca. Jeśli jednak po pierwszym przekwitnięciu usuniesz martwe kwiatostany, bylina wypuści nowe kwiaty jesienią.

Jak sadzić łubin i o niego dbać?

 • Gleba: każda, nawet piaszczysta i nieurodzajna
 • Stanowisko: nasłonecznione
 • Podlewanie: co drugi dzień lub codziennie w upalne lata
 • Nawożenie: niewymagane

Byliny kwitnące – sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna jest niewielką byliną mającą od 20 do 30 cm wysokości. Na początku kwitnie bardzo gęsto, natomiast z biegiem czasu znacznie się przerzedza. Kwiaty tej byliny są drobne i występują w różnych barwach – od białej po intensywnie fioletową.

Sasanki kwitną od marca do maja. Zasadzone w czerwcu rozwiną się więc dopiero na początku przyszłego sezonu.

Jak sadzić sasankę i o nią dbać?

 • Gleba: urodzajna, przepuszczalna, wapnowana, np. ziemia uniwersalna marki Ziemovit
 • Stanowisko: nasłonecznione
 • Podlewanie: co drugi lub trzeci dzień
 • Nawożenie: niewymagane

Byliny wieloletnie – Serduszko okazałe

Serduszko okazałe to bylina mająca od 60 do 90 cm wysokości, o liściach koloru szarozielonego. Serduszko swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, białym lub czerwonym, które przybierają kształt skierowanego w dół serca.

Serduszka okazałe kwitną od maja do czerwca. Na niektórych odmianach jeszcze w lipcu pojawiają się kwiaty.

Jak sadzić serduszko i o nie dbać?

Byliny w ogrodzie – goździk pierzasty

Goździk pierzasty, lub inaczej goździk postrzępiony, to niska bylina mająca od 15 do maksymalnie 30 cm wysokości. Roślina ta ma bardzo rozgałęzione łodygi zwieńczone kulistymi kwiatami o ząbkowanych płatkach. Kwiatostany mogą mieć kolor biały lub różowy.

Goździk pierzasty kwitnie od maja do czerwca. Po tym okresie należy odciąć zwiędłe kwiatostany, aby roślina mogła rozwinąć się w przyszłym sezonie.

Jak sadzić goździk i o niego dbać?

 • Gleba: uniwersalna, dosyć żyzna
 • Stanowisko: nasłonecznione
 • Podlewanie: co dwa lub trzy dni
 • Nawożenie: niewymagane

Wybrałeś bylinę, która ozdobi Twój ogród? Więcej informacji na temat sadzenia i pielęgnacji bylin znajdziesz w poradniku Niech żyje ogród

Zobacz również

Do góry