Wirtualny ogród

Rośliny odstraszające komary

Jakie gatunki posadzić w ogrodzie?

Pracujesz lub wypoczywasz w ogrodzie i stale słyszysz irytujące bzyczenia komarów? Po kilku minutach na świeżym powietrzu masz ciało pokryte bąblami, a skóra niemiłosiernie swędzi? Na pewno znasz to nieprzyjemne uczucie, które nie pozwala cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie. Rozwiązaniem mogą być rośliny odstraszające komary. Sprawdź, jakie gatunki roślin chronią przed komarami.

Masz problem z uciążliwymi owadami w ogrodzie? Próbowałeś już aerozoli, maści i plastrów odstraszających komary? Te sposoby na komary na pewno są w pewnym stopniu skuteczne, jednak bazują na środkach chemicznych. Jeśli spryskujesz się płynem przeciwko komarom, na rękach, którymi potem zjesz porzeczki czy truskawki prosto z krzaka, pozostaną szkodliwe substancje. Może więc lepiej zostać przy naturalnych sposobach? Zobacz, jakie rośliny odstraszają komary.

Przeczytaj także: Ogród latem – jak o niego dbać?

Komarzyca – idealna roślina na komary

Komarzyca to roślina najczęściej jednoroczna, charakteryzująca się owalnymi zielonymi liśćmi z białą obwódką. Gatunek ten wydziela zapach, który odstrasza komary, a jednocześnie jest ledwo wyczuwalny dla człowieka.

Uprawa komarzycy: Roślina nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Nie należy jej jednak wystawiać bezpośrednio na słońce – liście zrobią się żółte lub brunatne i stracą połysk. Podlewanie komarzycy powinno się odbywać co ok. 2 dni.

Mięta – aromatyczna roślina odstraszająca insekty

Jeśli chcesz posadzić roślinę, która będzie nie tylko odstraszać komary, ale także przyda się do przyrządzania dań i napojów, wybierz miętę. Jej zapach chroni przed insektami, a dodatkowo sok z mięty łagodzi podrażnienia po ukąszeniu.

Uprawa mięty: Gatunek można uprawiać w ogrodzie i na balkonie. Mięta woli stanowiska dość dobrze nasłonecznione. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, jednak jeśli planujesz posadzić ją na balkonie, warto pamiętać o nawożeniu rośliny. Możesz zdecydować się na przykład na uniwersalny granulowany nawóz ogrodniczy, który pobudzi roślinę do intensywniejszego wzrostu.

Bazylia – naturalny sposób na ochronę przed komarami

Kolejną propozycją, która przyda się nie tylko do odstraszania komarów, ale także przy gotowaniu posiłków, jest bazylia. Jej właściwości chroniące przed komarami są dobrze znane – do tego stopnia, że popularnym sposobem na komary nie tylko w ogrodzie jest przygotowywany domowym sposobem spray na bazie ekstraktu z bazylii.

Uprawa bazylii: Zioła najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Bazylia dobrze rozwinie się przede wszystkim na żyznych glebach próchniczych. Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu (ale nie przelewaniu!) rośliny.

Pelargonie przeciwko… muchom

Te popularne rośliny balkonowe są dużym sprzymierzeńcem człowieka w walce z muchami i meszkami. Intensywny zapach odstrasza muchy, a jednocześnie balkon zostanie przyozdobiony bujnymi, kolorowymi kwiatami.

Uprawa pelargonii: Roślina lubi miejsca nasłonecznione i żyzne, przepuszczalne gleby. Jeśli zależy Ci na obfitym kwitnieniu pelargonii, do podłoża, na którym posadzisz rośliny, możesz dodać nieco torfu ogrodniczego.

Kojące zioła na spokojny sen… bez komarów

Zioła używane często na uspokojenie lub przy problemach żołądkowych są także świetnym sposobem na ochronę przed komarami. Olejek eteryczny zawarty w liściach melisy jest często wykorzystywany jako składnik preparatów i świeczek przeciw komarom.

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z komarami, możesz także wykorzystać plektrantusa koleusowatego lub kocimiętkę. W wypadku gdy to jednak nie komary, a mole są prawdziwą zmorą w Twoim domu, wykorzystaj lawendę. Nie wiesz, w jaki sposób sadzić tę roślinę? Sprawdź, jak uprawiać lawendę.

 

Zobacz również

Do góry