Przygotowanie ogrodu

do zimy

Przygotowania ogrodu do zimy wydają się czasem żmudne i nieprzyjemne ze względu na pogodę. Deszcz i słota nie zachęcają do przebywania na zewnątrz, a tym bardziej do pracy w ogrodzie. Warto jednak się trochę poświęcić i przyszykować rośliny do zimowania, dzięki temu nasz ogród będzie estetycznie wyglądał zimą i obudzi się do życia w pełnej krasie na wiosnę.

Koniec jesieni upływa ogrodnikowi pod znakiem porządków i okrywania roślin. Jesienią ważne jest grabienie liści, zdrowe, nie porażone przez szkodniki i choroby, możemy przeznaczyć do kompostowania i do okrywania niektórych roślin. Nadmiar zdrowych liści, które nie pomieszczą się w naszym kompostowniku oraz porażone lepiej spakować do worków na odpady biodegradowalne. Zostaną odebrane z posesji wraz z innymi odpadami i trafią do komunalnych kompostowni.

Część liści możemy wykorzystać do okrywania roślin. Liście przeznaczone do tego celu powinny być zdrowe i przesuszone. Najlepiej sprawdzają się dębowe i bukowe, ponieważ że względu na wysoką zawartość garbników gniją wolniej niż inne. Okrywę z liści możemy rozsypać pod młodymi drzewami lub na rabatach bylinowych. Dla zabezpieczenia przed wiatrem na stercie liści dobrze jest położyć kilka większych patyków lub siatkę. Do okrywania ciepłolubnych gatunków możemy wykorzystać również gałązki roślin iglastych, czyli tzw. stroisz, najodpowiedniejsze będą gałęzie sosny lub jodły. Tego typu zabezpieczenie dobrze sprawdzi się do okrycia posadzonych jesienią cebul, bylin skalnych i roślin dwuletnich. Tradycyjnym materiałem do okrywania roślin jest też słoma, dobrze izoluje przed zimnem, jest przewiewna i naturalna, ale nie nadaje się okrywania roślin zimozielonych, ponieważ nie przepuszcza światła. Wśród materiałów do okrywania najpopularniejsze są obecnie agrowłókniny. Siatkę cieniującą możemy wykorzystać do okrycia zimozielonych krzewów, takich jak laurowiśnia wschodnia, dzięki takiemu zabezpieczeniu krzew nie będzie nadmiernie rozgrzewał się przy słonecznej pogodzie. Najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym materiałem do zimowych okryw wydaje się być biała agrowłóknina, nadaje się do okrywania zdecydowanej większości gatunków spotykanych w ogrodach. Używamy grubszej zimowej lub kilku warstw cieńszej. Przepuszcza wodę, światło i zapobiega nadmiernemu przegrzaniu roślin podczas intensywnej operacji słonecznej.

Przed nastaniem zimy, ale już po pierwszych przymrozkach możemy ponownie wyściółkować glebę wokół roślin przekompostowaną korą, której warstwa powinna mieć ok. 5 cm grubości. Ściółka chroni glebę przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz przed nadmiernym przesychaniem.

Aby nasz ogród zachwycał także zimą, warto pozostawić w nim przekwitłe kwiatostany niektórych gatunków bylin, np. jeżówki purpurowej i traw ozdobnych, pokryte śniegiem i szronem będą połyskiwać w zimowym słońcu.

Zobacz również

Do góry