Przechowywanie pelargonii

zimą

Pelargonie, to jedne z najchętniej kupowanych w Polsce kwiatów. Powszechnie wykorzystywane do przyozdabiania okien, balkonów i tarasów, nadające się również do ozdoby ogrodu, jako rośliny kwietnikowe.

O ich niesłabnącej popularności zadecydowało wiele zalet, które posiadają. Przede wszystkim są atrakcyjne ze względu na obfite i długotrwałe kwitnienie, a intensywne barwy kwiatostanów przyciągają wzrok wszystkich odwiedzających nasz ogród. Pelargonie mają dekoracyjne liście i są odporne na niezbyt sprzyjające warunki uprawy, szczególnie na suszę. Niestety, z uwagi na to, że są one roślinami ciepłolubnymi, nie mogą zimować w warunkach naszego klimatu na zewnątrz. Już niewielki przymrozek (ok. -3 °C) może spowodować całkowite zniszczenie roślin, dlatego jeśli chcemy przechować pelargonie do następnego sezonu musimy je przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Rośliny, które rosły w gruncie należy wykopać i umieścić w doniczkach. Usunąć pożółkłe liście i pozostałości kwiatostanów. Pędy warto jest skrócić do ok. 15-20 cm długości. Następnie rośliny należy przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosiła 5-10 °C. Pamiętajmy, że rośliny przez całą zimę należy podlewać niewielką ilością wody, w taki sposób, aby nie doszło do całkowitego przesuszenia podłoża. Zwykle pelargonie w okresie zimowania podlewamy co 3 tygodnie. W czasie zimowania roślin nie należy nawozić.

Na przedwiośniu pelargonie przenosimy do cieplejszego pomieszczenia, przesadzamy do świeżego podłoża (najlepiej użyć do tego celu Ziemovit Podłoże do Pelargonii lub Ziemovit Ziemia do Roślin Kwitnących) i zwiększamy intensywność podlewania. DO podłoża korzystne jest dodanie ZIemovit BIOstarter nawozowy, który pomoże roślinom w rozwoju oraz wzbogaci podłoże usprawniając pobieranie składników pokarmowych w trakcie sezonu. W tym okresie uszczykujemy pędy pelargonii, aby rośliny dobrze się rozkrzewiły oraz rozpoczynamy ich dokarmianie. Po przesadzeniu i przez cały sezon możemy stosować Ziemovit Nawóz krystaliczny do pelargonii, ZIEMOVIT Naturalny BIOpałeczki nawozowe do roślin kwitnących lub Ziemovit Nawóz Płynny do Roślin Kwitnących, które zawierają niezbędne składniki pokarmowe, zwiększając zdolność roślin do produkcji chlorofilu, wspomagając kwitnienie i wzmacniając odporność roślin na choroby.

Jeśli jesienią pelargonie na kwietnikach i w pojemnikach są bardzo wyrośnięte i wymagają odmłodzenia, nie przenosimy ich w całości do pomieszczeń, tylko przygotowujemy z nich sadzonki. W połowie września odcinamy boczne pędy, tak aby miały 6-10 cm długości. Na sadzonkach pozostawiamy po 2-3 liście, a pozostałe przycinamy w połowie ogonka. Ścięte sadzonki pozostawiamy przez kilka godzin na wolnym powietrzu, dzięki temu płaszczyzna cięcia obeschnie i nie będzie zagniwać. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w skrzynkach wypełnionych ZIEMOVIT Podłoże do siewu i pikowania lub ZIEMOVIT Podłoże do pelargonii w rozstawie 10x15 cm. Skrzynki umieszczamy w chłodnym i jasnym miejscu na okres 8-10 tygodni, umiarkowanie podlewając. Po tym okresie przesadzamy je do doniczek (najlepiej 9 cm) i trzymamy do wiosny w mieszkaniu na widnym parapecie.

Przed wysadzeniem pelargonii do ogrodu, hartujemy je poprzez częste wietrzenie, możemy także umieścić je w obudowanym deskami rozsadniku lub inspekcie.

Zobacz również

Do góry