Pielęgnacja iglaków wiosną

Jak skutecznie dbać o rośliny iglaste

Drzewa iglaste są w naszym kraju często spotykane. Występują zarówno naturalnie, jak też stanowią przedmiot amatorskich lub profesjonalnych upraw. Jak dbać o nie w okresie wiosennym, aby rosły dorodnie i zdrowo?

Będziesz potrzebować...

CHOROBY DRZEW IGLASTYCH

 

Rośliny mają to do siebie, że w pewnych okolicznościach mogą chorować. Z drzewami iglastymi, takimi jak sosna, świerk, modrzew czy tuja nie jest inaczej. Dość powszechną przypadłością jest brązowienie iglaków, które pojawia się zarówno wśród okazów dziko rosnących, jak i hodowlanych. Wyróżnia się też brązowienie iglaków od środka, groźne o tyle, że nie dające od razu widocznych oznak. Czasami nie należy się niepokoić, gdy występuje żółknięcie iglaków, ale wszystko zależy od sytuacji. Tak samo brązowienie igieł po zimie nie jest niczym nadzwyczajnym. Pomocny będzie nawóz na brązowienie igieł, który dostarczając odpowiednich składników zapobiega zjawisku. Ciekawe propozycje w tym zakresie ma na przykład marka Ziemovit. Jeśli niepokoi nas zły stan iglaków, a nie jesteśmy pewni diagnozy, zawsze można zwrócić się do fachowca. Być może będzie on też w stanie zdiagnozować brązowienie iglaków od środka. W większości przypadków nawóz dedykowany temu problemowi z igłami jest wystarczającym rozwiązaniem, choć nie ma na to gwarancji. W sytuacji, gdy brązowienie igieł przybiera formę masową, interwencja jest konieczna. Gdy zawiedzie dany środek na żółknięcie iglaków, zawsze można poszukać innego – rynek jest w tym zakresie rozbudowany. Dobry nawóz na brązowienie igieł, który sprawi, że problemy po zimie przestaną dokuczać hodowli, też nie musi pojawić się od razu. Grunt, aby skuteczny preparat w ogóle wpadł nam w ręce.

 

PIELĘGNACJA I CIĘCIE DRZEW IGLASTYCH

 

Większość hodowców wie, że cięcie iglaków jest czynnością konieczną, aby mogły się one prawidłowo rozwijać. Jednak nie każdy wie, jak wykonywać przycinanie drzew iglastych, by odniosło ono pożądane skutki. Ogólnie warto podejść do złożonego tematu, jakim jest pielęgnacja iglaków w sposób możliwie całościowy. W tym zestawie działań cięcie iglaków zajmuje pozycję kluczową. Zaopatrzmy się w więc nie tylko w wiedzę, ale też narzędzia, bo pielęgnacja drzew iglastych wymaga stosowania odpowiednich nożyc. Bez nich pielęgnacja iglaków w praktyce nie będzie wykonalna. Najlepszym czasem na „skrócenie” iglaków jest wczesna wiosna, a konkretnie kwiecień. Czynności te są przedstawione w poradnikach opisujących cięcie iglaków krok po kroku. Dowiemy się z nich też, jak wygląda prawidłowe podlewanie iglaków oraz jak zadbać o iglaki po zimie. W gruncie rzeczy pielęgnacja iglaków wiosną to jeden z ciekawszych tematów z dziedziny ogrodnictwa i szkółkarstwa i ich przycinanie zajmuje tu ważne miejsce. Reasumując, najważniejsze elementy to wiosenne cięcie iglaków oraz podlewanie drzew iglastych, mające swój specyficzny cykl.

 

SZKODNIKI

 

Iglakom zagrażają nie tylko choroby typowe dla tych roślin, ale również rozmaite szkodniki. Jaja mszycy stosunkowo łatwo dostrzec, a ich pojawienie się to sygnał, że należy podjąć odpowiednie kroki. Częstym nieproszonym gościem jest również ochojnik świerkowo-modrzewiowy, ponadto misecznik tujowiec, a także ochojnik jodłowy. Powody do niepokoju będą też wtedy, gdy zauważymy jaja przędziorków. W praktyce zwalczanie szkodników może nie być łatwym zadaniem. Dość dużą skuteczność w tym względzie wykazują preparaty olejowe, które powodują duszenie się poszczególnych intruzów. Zwalczanie szkodników zimujących na iglakach warto potraktować jako priorytet. Działania takie jak zwalczanie jaj przędziorków czy zwalczanie zimowych jaj mszycy powinno wejść nam w nawyk. Sporym zagrożeniem bywa również misecznik świerkowiec, natomiast wspomniane jaja mszycy, jeśli zostaną zlikwidowane, nie spowodują szkód.

 

NAWOŻENIE DRZEW IGLASTYCH

 

Jakie cechy powinien mieć dobry nawóz do iglaków, w który warto inwestować? Zwykle stosuje się preparaty wieloskładnikowe o działaniu rozciągniętym w czasie. Nawożenie iglaków może również odbywać się w odstępach miesięcznych – wówczas sprawdzą się niewielkie dawki granulatu. Otwartą kwestią pozostaje, jaki nawóz do iglaków wykorzystamy. Wysoko oceniane przez ekspertów są rozwiązania marki Ziemovit, ale oczywiście opcji jest więcej. Miejmy na uwadze, że nawożenie drzew iglastych to czynność, z którą nie należy przesadzać. Wielu gatunkom nawóz do iglaków nie jest niezbędny do prawidłowego rozwoju, nawet na ubogich glebach. Przykładowo nawożenie iglaków nie jest konieczne zbyt często w przypadku sosen i jałowców. Jeśli nawóz do iglaków będzie stosowany zbyt często, rośliny zaczną chorować. Ciekawą opcją jest nawóz ekologiczny do iglaków, dzięki któremu nawożenie iglaków nie generuje zbędnych obciążeń dla gleby. Gdy zauważamy brązowienie igieł oraz wszelkie wybarwienia, nawożenie drzew iglastych powinno odbyć się z pomocą środków zasobnych w magnez. W tej kategorii da się znaleźć nawóz ekologiczny do iglaków, jak też kompozycje syntetyczne.

 

Zobacz również

Do góry