Pielęgnacja i nawożenie borówki amerykańskiej

Domowa uprawa borówki

Owoce borówki podbiły serca Polaków. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat warunków jej uprawy, właściwej pielęgnacji i ogólnych cech.

Będziesz potrzebować...

PIELĘGNACJA BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ

 

To roślina, która stała się w Polsce bardzo popularna. Nic dziwnego, że pielęgnacja borówki amerykańskiej stanowi zagadnienie ważne dla wielu osób. Prowadzona w skuteczny sposób sprawi, że owoców będzie wiele i będą one świetnej jakości. W zależności od pory roku trzeba wykazywać odpowiednią dbałość o uprawę. Pielęgnacja borówki amerykańskiej na wiosnę jest tak samo ważna, jak jesienią. Kiedy naszym celem jest wydajna pielęgnacja borówki amerykańskiej, musi być ona realizowana zgodnie z założeniami. Czynność podstawowa to jej przycinanie. Przez pierwsze trzy lata usuwamy jedynie pędy słabe i chorujące. Cięcie na większą skalę następuje dopiero po czwartym roku hodowli. Jeśli uprawiamy borówkę amerykańską właściwie, w dobrym krzewie powinno być od sześciu do ośmiu pędów głównych. Pielęgnacja na zimę to przede wszystkim cięcie prześwietlające w okresie przedwiośnia.

 

NAWOŻENIE BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ

 

Pocieszającą informacją jest to, że nawożenie borówki amerykańskiej nie jest zadaniem trudnym. Głównie dlatego, że krzewy nie mają dużych wymagań w kontekście uprawy. Nie znaczy to wszakże, że nawożenie w ogóle nie jest potrzebne. Trzeba jednakże wiedzieć, czym nawozić borówkę, by efekt był pożądany. Jedna z kluczowych spraw to zapewnienie balansu pomiędzy ilością azotu, potasu oraz fosforu w glebie. Właściwe wzbogacanie nawozem zakłada, że gleba musi uzyskać specyficzne parametry – szczególne na tle innych roślin sadowniczych. Sama gleba musi być kwaśna i bogata w próchnicę. Nawożenie borówki jesienią to oddzielny temat. Wtedy stosować trzeba nawozy magnezowe, fosforowe i potasowe. Dzięki temu nawożenie krzewu jesienią przyniesie odpowiedni efekt. Trzeba też zwracać uwagę na odpowiednie wzbogacanie po zbiorach, aby utrzymać ją w optymalnym stanie.

 

UPRAWA BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ

 

Efektywna uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, ale wiąże się ze spełnieniem pewnych wymagań. Kluczowa jest gleba – kwaśna, próchnicza. Ponadto stanowisko słoneczne i możliwie ciepłe. Trzeba powiedzieć, że uprawa tego krzewu w Polsce rozwinęła się na dużą skalę. Głównie dlatego, że nasze społeczeństwo doceniło jej smak oraz walory odżywcze. Przybywa plantacji prowadzonych w doskonały sposób. Na własny użytek również możemy się tym zająć. Ciekawą opcją jest uprawa borówki amerykańskiej w donicach. Można wykorzystać do tego ziemię pobraną z terenów lasów sosnowych, bo zazwyczaj ma doskonałe parametry. W grę wchodzi też samodzielne zakwaszanie torfem, trocinami z roślin iglastych lub siarką. Bez względu na to, czy uprawiamy tę roślinę na prywatną lub handlową skalę, trzeba zapewnić jej zdrowy rozwój. Pomoże w tym szczepionka mikoryzowa. Zarówno uprawa borówki w donicach, jak i w sadzie, sprzyja jej zastosowaniu.

 

 

 

Obecnie borówka amerykańska, określana też jako borówka wysoka, zalicza się do popularnych roślin sadowniczych. Doskonale przyjęła się w Polsce z uwagi na smakowite i pożywne owoce, a także łatwą uprawę w rodzimym klimacie. Borówka amerykańska doskonale czuje się na kwaśnych glebach, dlatego warto uprawiać ją w otoczeniu lasów sosnowych i generalnie iglastych. Podłoże pod uprawę trzeba właściwie przygotować, jeśli nie ma pożądanych parametrów wyjściowych. Jak już pisaliśmy, roślina preferuje gleby z kwaśnym pH, więc zakwaszanie torfem bądź trocinami z iglaków zda egzamin. Borówka wysoka świetnie zafunkcjonuje nawet w przydomowym ogrodzie, można też hodować ją w donicach. Gdy chcemy, aby krzew dostarczał nam owoce przez dłuższy czas, nie będzie z tym problemu – jej jagody dojrzewają nierównomiernie i z jednego krzaczka możemy je zrywać nawet miesiąc. Smakowita borówka amerykańska sprawdza się do spożywania na surowo, ale jest też składnikiem ciast i deserów. Zapewniając dobre podłoże pod uprawę borówki i słoneczne stanowisko, uzyskamy jagody o najlepszych walorach.

 

Zobacz również

Do góry