Okrywanie roślin na zimę

Kiedy i jak to robić?

Zima to trudny okres dla wielu roślin ogrodowych – szczególnie gdy są to gatunki nieodporne na niskie temperatury. Jeśli nie prowadzisz uprawy pojemnikowej i nie masz możliwości przeniesienia roślin do cieplejszego pomieszczenia, zadbaj o to, by zapewnić im odpowiednie okrycie.

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele produktów do okrywania roślin na zimę. Różnią się nie tylko ceną, ale i funkcjonalnością. Sprawdź, które z nich będą najlepsze do zabezpieczenia Twoich roślin przed mrozem i kiedy najlepiej je zastosować.

Czym okrywać rośliny na zimę? Rodzaje otuliny do roślin


Zanim wybierzesz zimową otulinę do roślin, upewnij się, że nie chłonie ona wilgoci i że jest przepuszczalna. Rośliny w okresie zimowym muszą mieć zapewniony dostęp do powietrza – w przeciwnym razie może dojść do rozwoju procesów gnilnych.

 

Spośród licznych produktów, które dostępne są w sklepach z artykułami do ogrodu, do zabezpieczenia roślin przed mrozem przydaje się:

 

  • biała agrowłóknina – zapewni roślinom ogrodowym odpowiedną ochronę przed niską temperaturą i utratą wody; można jej użyć do otulenia bylin zimujących w gruncie, krzewów i pni drzew, a także do ocieplenia ścian szklarni;
  • słomiana mata – stworzy naturalną i bardzo skuteczną okrywę dla pnączy, krzewów ogrodowych i bezlistnych drzewek;
  • siatki cieniujące (o stopniu zacienienia 40–90%) – ze względu na zastosowany materiał oraz gęstość i rodzaj splotu doskonale sprawdzą się w zimowym ogrodzie jako otulina do roślin.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem możesz tez wykonać samodzielnie – z materiałów, które masz pod ręką. Sprawdzi się m.in. tektura lub zwykły papier pakowy.

 

Gdy już wybierzesz odpowiednią zimową otulinę, ostrożnie owiń nią swoje rośliny – uważaj, żeby nie uszkodzić ich pędów. Szczególnie dokładnie należy okryć grunt wokół korzeni.

Okrywanie róż i hortensji na zimę – kopczykowanie i otulina z kory


Przed nadejściem chłodnych miesięcy szczególną troską należy otoczyć wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne róże i hortensje. Bardzo skutecznym sposobem okrywania róż na zimę jest usypanie wokół ich podstawy kopczyka z ziemi (na wysokość 20­–30 cm). Do kopczykowania róż najlepsza będzie luźna gleba wymieszana z kompostem. Na wierzch kopczyka możesz zastosować stroisz, czyli gałązki iglaków.

 

Ta metoda sprawdzi się również przy okrywaniu na zimę innej rośliny ogrodowej: piwonii. Hortensje i wrzosy docenią zaś otulinę z kory sosnowej lub trocin. Podczas rozkładu materiał ten zakwasi glebę – zapewni tym samym odpowiednie warunki do wzrostu Twoich roślin na wiosnę.

 

Przeczytaj też poradnik Ziemovit, jak sadzić i pielęgnować hortensję ogrodową.

Otulina do roślin w ogrodzie – kiedy stosować?


Pamiętaj jednak, że odpowiednie materiały do zabezpieczenia roślin przed mrozem to nie wszystko. Musisz też wiedzieć, kiedy okrywać rośliny na zimę, by pomóc im przetrwać mroźny okres. Optymalnym momentem na wykonanie tego zabiegu jest zwykle późna jesień – już po wystąpieniu pierwszych przymrozków.

 

Otuliny nie można jednak przetrzymywać na roślinach zbyt długo. Należy ją zdjąć wczesną wiosną – tuż po ustąpieniu ostatnich mrozów. W przeciwnym razie zimowe zabezpieczenie doprowadzi do przegrzania roślin, osłabi ich wzrost i uniemożliwi im właściwy rozwój.

Zobacz również

Do góry