OGRÓD I BALKON

na nowo

Przymierzasz się do urządzenia swojego pierwszego ogrodu? A  może chcesz totalnie przearanżować swój balkon? ZIEMOVIT podpowiada, jakie kierunki i style są obecnie najbardziej popularne.

Będziesz potrzebować...

Styl industrialny

Liczy się prostota i harmonia. Zarówno roślinność, jak i meble lub ozdoby powinny być oszczędne i nowoczesne w formie. Dbamy o minimalizm i stonowane kolory takie jak biel, beż, brąz i czerń. Żadnej przypadkowości. Jeśli ścieżka to prosta, jeśli rabatki to starannie ogrodzone i czyste. Pamiętamy o przewadze zielonych krzewów nad ilością kwiatów. Ten styl najlepiej wprowadza się na terenach o płaskiej i regularnej rzeźbie, szczególnie o małych powierzchniach. 

Styl retro

Niech żyje wolność i swoboda! Zapomnij o sztywnych regułach i zdaj się na przypadek. Wszystkie rośliny i ozdoby mile widziane, szczególnie jeśli stylizowane na stare i wykonane z drewna. Wielbiciele płotków, altanek i karmników poczują się jak w domu. Dorzuć parę nieregularnych kamieni polnych i skał, zainstaluj między nimi oczko wodne lub fontannę. A potem sadź co chcesz, bo istota stylu wiejskiego to komfort gospodarzy i spełnianie absolutnie każdej z własnych zachcianek ogrodnicznych.

Styl orientalny

Znów harmonia, ale tym razem na modłę dalekowschodnią. Niezbędne elementy to woda, mostki, żwirowane ścieżki, formacje kamieni i drewniane wieżyczki. W takim otoczeniu najlepiej czują się miniaturowe drzewka Bonsai oraz gospodarze skłonni do refleksyjnych, medytacyjnych spacerów. Najważniejszy jest kamień, symbol niezmienności i trwałości przyrody. Dekoracyjne głazy powinny mieć regularną formę oraz ten sam kolor i kształt. Kwiaty sadzimy tylko jako akcent, nad całością dominuje nieprzenikniona zieleń

Zobacz również

Do góry