Jedną z najbardziej znanych tradycji świątecznych jest ubranie choinki. Choć zielone drzewka przystrojone łańcuchami, kolorowymi bombkami i światełkami same w sobie są dekoracją wnętrza, to nie jedyne rośliny, które budują bożonarodzeniowy klimat. Zobacz, jakie gatunki mogą jeszcze znaleźć się w Twoim mieszkaniu.
Przystrojone świerki, jodły lub sosny zimą spotykamy niemal w każdym domu i ogrodzie. W tym roku chcesz spróbować innego sposobu na podkreślenie atmosfery świąt? Poznaj inne gatunki roślin, dzięki którym świąteczny nastrój nie opuści Cię nawet po Gwiazdce. Część z nich na pewno znasz, natomiast inne mogą Cię zaskoczyć.
Gwiazda betlejemska – kwiat bożonarodzeniowy z ozdobnymi liśćmi
Gwiazda betlejemska, czyli poinsencja, jest obecna w coraz większej liczbie polskich domów. Przed świętami można ją dostać w każdej kwiaciarni, supermarkecie, a nawet niemal we wszystkich osiedlowych sklepach. Świąteczna roślina w kolorze czerwonym, różowym lub żółtym swoją nazwę zawdzięcza ozdobnie wywiniętym przylistkom układającym się w kształt gwiazdy.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską?
Aby poinsencja zachowała piękny wygląd nie tylko do świąt, musisz ją regularnie podlewać – np. codziennie lub co drugi dzień. Sprawdź jednak, czy ziemia w doniczce nie jest błotnista, ponieważ wtedy gwiazda betlejemska zacznie gnić. Na co jeszcze uważać przy pielęgnacji poinsencji?
- Żółknące liście – często ich przyczyną jest zimne powietrze lub wilgoć. Gwiazdy betlejemskie nie powinny więc stać bezpośrednio przy oknach. Najlepiej, jeśli ustawisz je na ławie, komodzie lub blacie w kuchni;
- Brązowienie rośliny – powstaje głównie przez suche powietrze lub niedobór składników odżywczych. Aby temu zapobiec, podlej gwiazdę raz na kilka dni roztworem wody z uniwersalnym nawozem płynnym ZIEMOVIT.
Jemioła pospolita – świąteczna roślina o tysiącletniej historii
Jemioła funkcjonuje w kulturze od ponad 2 tys. lat – jeszcze w III wieku jej lecznicze właściwości były opisywane w Grecji przez uczniów Arystotelesa. Według tradycji przed świętami gałązki jemioły zamiesza się nad drzwiami lub na suficie – ich obecność ma przynieść szczęście wszystkim domownikom. Jest to również ulubiona roślina zakochanych – gdy para znajdzie się pod jemiołą, musi się pocałować.
Co trzeba wiedzieć o sadzeniu jemioły?
Jemioły nie sadzi się bezpośrednio w doniczkach ani nie uprawia w ziemi. To roślina półpasożytnicza, w związku z czym można ją znaleźć na wielu drzewach rosnących w parkach czy przy drogach. Chcesz przenieść ją na swoje okazy? Zerwij owoce jemioły, a następnie rozgnieć je na korze wybranych drzew w ogrodzie. Niedługo później pojawią się pierwsze pędy.
Ostrokrzew kolczasty – świąteczna roślina idealna do ozdoby całego mieszkania
Ostrokrzew kolczasty to roślina osiągająca nawet do 6 m wysokości. Choć kwitnie w maju i czerwcu, jest kojarzona głównie ze świętami. Pod koniec września na jej łodygach zawiązują się bowiem charakterystyczne, ozdobne, czerwone pestkowce, przypominające nieco jarzębinę. Ostrokrzew kolczasty bardzo dobrze znosi cięcie, w związku z czym jego pędy wykorzystuje się do ozdabiania mieszkania. Gałązki z czerwonymi pestkowcami nadają się np. do dekoracji świątecznych wieńców układanych na wigilijnych stołach czy zawieszanych na drzwiach.
Jak pielęgnować ostrokrzew kolczasty?
Ze względu na duże rozmiary ostrokrzew najlepiej sadzić w ogrodzie lub w dużych skrzynkach na tarasie bądź balkonie. Aby roślina ta mogła zdrowo i szybko rosnąć nawet w trakcie mrozów, potrzebuje odpowiedniej gleby. Ziemia do uprawy ostrokrzewów musi być przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta oraz kwaśna.
Zobacz podłoża do roślin kwaśnolubnych ZIEMOVIT >>
Kaktus bożonarodzeniowy – nietypowa świąteczna roślina w domu
Kaktus na święta? Ten odkryty przez Szlumbergera – jak najbardziej! Nie przypomina on bowiem żadnych innych kaktusów kojarzonych z pustynnym krajobrazem. Przede wszystkim nie posiada cierni tylko zwisające pędy o długości do 30 cm, ozdobione różnokolorowymi kwiatami. Roślinę tę możesz znać pod inną nazwą – kaktus bożonarodzeniowy to inaczej:
- grudnik,
- grudzień,
- barbórka,
- raczek,
- piwonia ciesielska,
- róża bożonarodzeniowa.
Jak dbać o grudnika – kaktusa bożonarodzeniowego?
Aby grudnik zakwitł na święta Bożego Narodzenia, przed okresem zimowym musi znajdować się w stanie spoczynku.
1. Od sierpnia do października zrezygnuj z intensywnego podlewania rośliny i schowaj ją w zacienionym miejscu.
2. Po pojawieniu się pierwszych pąków zacznij regularnie zraszać i podlewać grudnika.
3. Po przekwitnięciu zmniejsz częstotliwość podlewania.
Gdy pędy grudnika zaczną się marszczyć, oznacza to, że kaktus bożonarodzeniowy ponownie przeszedł w stan spoczynku.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji roślin w domu i ogrodzie? Przejdź na stronę główną ZIEMOVIT. Znajdziesz tam porady dotyczące sadzenia i uprawy kwiatów przez cały rok. Dowiesz się także, jakie preparaty odżywiające, rodzaje podłoża oraz środki ochrony roślin warto wykorzystać.