Nawozy jesienne

Czym się charakteryzują?

Jesień to czas, gdy procesy wegetacyjne roślin zostają spowolnione. W celu ułatwienia roślinom przygotowania do zimowego spoczynku stosuje się specjalnie dobrane nawozy zwane jesiennymi. Sprawdź, dlaczego jest to tak istotne.

Najważniejszą cechą nawozów jesiennych jest bardzo niska zawartość azotu lub całkowity jego brak. Pierwiastek ten pobudza bowiem rośliny do wzrostu, a to nie jest wskazane tuż przed nadejściem zimy. Pobudzony wzrost może opóźnić przejście roślin w stan spoczynku, a to naraziłoby je na przemarznięcie.

Nawozy jesienne są za to bogate w fosfor i potas. Ułatwiają one roślinom bezpieczne przetrwanie chłodów dzięki temu, że:

  • przyczyniają się do lepszego zdrewnienia pędów,
  • zwiększają odporność na mróz.

Zawierają również szereg innych mikroelementów (takich jak magnez, żelazo czy bor), które okażą się przydatne wczesną wiosną, gdy rozpocznie się okres wegetacji roślin, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe z powodu zamarzniętego podłoża.

Sprawdź również, jakie inne rodzaje nawozów warto stosować w ogrodzie.

Jak i kiedy stosuje się nawozy jesienne?

Nawozy jesienne wykorzystuje się w ogrodzie od końca sierpnia do października. Należy rozsypać je pod roślinami, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, a następnie obficie podlać. Dawkowanie jest uzależnione od właściwości podłoża i zaleceń producenta – pamiętaj, by przed zastosowaniem nawozu zapoznać się z informacjami na opakowaniu preparatu.

W październiku i listopadzie warto z kolei zastosować kompost lub obornik, które wzbogacą glebę w próchnicę. Dzięki temu na wiosnę rośliny będą bujnie się rozwijać. Stosowanie w tym czasie nawozów mineralnych może sprawić, że zimą zostaną one spłukane w głąb ziemi, przez co rośliny nie będą miały do nich dostępu.

Zapoznaj się z poradami na temat tego, kiedy nawozić rośliny ogrodowe.

Pamiętaj: w sprzedaży dostępne są zarówno nawozy jesienne uniwersalne, jak i preparaty przeznaczone do konkretnych grup roślin: nawozy jesienne do roślin kwitnących, trawników, iglaków itd.

Zobacz również:

Zobacz również

Do góry