Sposoby na efektowny ogród

Jak, kiedy i czym nawozić trawnik?

Piękny i reprezentacyjny trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Podkreśla walory całego ogrodu, ale także jest przyjaznym miejscem do spędzania czasu, niezależnie od tego, czy jego powierzchnia to kilka, czy też kilkaset metrów kwadratowych. Systematyczne nawożenie trawnika gwarantuje jego efektowny wygląd przez cały rok. Sprawdź porady, dzięki którym Twój trawnik będzie zdrowy i zadbany niezależnie od pory roku!

Będziesz potrzebować...

Po dowiedzeniu się, jak przebiega zakładanie trawnika krok po kroku, warto poznać tajniki skutecznego dbania o trawnik za pomocą specjalnych środków chemicznych. Odpowiednio dobrany nawóz do trawników gwarantuje bowiem:

Jak stosować nawozy do trawników, aby efekt był adekwatny do naszych oczekiwań, a rośliny nie ucierpiały? Od czego uzależnić wybór odpowiedniego środka? Kiedy nawozić trawnik? W naszym tekście poznasz odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

Jaki nawóz do trawy wybrać?

Nawozy do trawników dzielimy ze względu na ich formę, która wpływa z kolei na to, z jaką intensywnością i jak długo oddziałują one na roślinę:

 • Nawozy długodziałające – działają przez okres 90 lub 120 dni, powoli uwalniając składniki odżywcze do gleby, dzięki czemu rośliny wchłaniają bardzo dużą ich ilość. Korzystanie z tego rodzaju nawozów do trawników minimalizuje ryzyko przenawożenia roślin.
 • Nawozy granulowane – uwalniają składniki odżywcze przez 30 dni od rozsypania na trawniku, dzięki czemu nadaje się do stosowania przez cały okres wegetacji rośliny.

Tak nawozy granulowane, jak i długodziałające należy stosować tylko wówczas, gdy trawnik jest suchy, gdyż granulki mogłyby przylepiać się do mokrych źdźbeł. Nawóz należy rozsypać równomiernie, aby zapewnić składniki pokarmowe oraz jednolitą barwę na całym trawniku. Po jego rozsypaniu należy dokładnie podlać trawę w celu rozpuszczenia granulek.

Warto również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu nawozów granulowanych. Cechuje je bowiem duża absorpcja wody z otoczenia, co powoduje, że nawet lekkie zawilgotnienie otoczenia, w którym znajduje się opakowanie z nawozem, może spowodować jego zbrylenie. Należy trzymać je w suchym i zacienionym miejscu

 • Nawozy płynne – działają najkrócej spośród wszystkich nawozów do trawników, a zatem należy stosować je co kilka lub kilkanaście dni. Przy ich używaniu warto pamiętać o dokładnym odmierzaniu ilości nawozu, tak aby zmniejszyć ryzyko przenawożenia rośliny, co może skutkować powstawaniem przebarwień lub pustych miejsc na trawie.

W przypadku nawozów płynnych należy uważać na ich tendencję do rozwarstwiania, czyli wytrącanie się składników mineralnych z płynu podczas długiego nie używania. Jeśli użyjesz rozwarstwionego nawozu, to albo nie spełni on swojej funkcji, albo doprowadzi do odbarwień w trawie. Najczęściej wystarczy wstrząsnąć butelką z nawozem, aby substancja stała się jednorodna. Ponadto nawóz płynny warto przechowywać z temperaturze pokojowej – zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do utraty ich odżywczych właściwości.

Na rynku dostępne jest bardzo wiele nawozów do trawników, które różnią się od siebie dodatkowymi składnikami, wpływającymi roślinę.

Kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika zaleca się prowadzić w okresie od marca do października, czyli w całym okresie wegetacji, poza miesiącami, kiedy możemy spodziewać się mrozów. Systematyczne nawożenie podczas całego okresu wegetacji warto stosować zawsze, kiedy zauważymy, że trawnik potrzebuje mikro i makroelementów. Jakie sygnały powinny zasugerować nam konieczność jak najszybszego nawożenia trawnika?

 • Widać na nim dużo uschniętych, zdrewniałych źdźbeł
 • Na trawniku pojawiają się żółte przebarwienia
 • Trawa rośnie kępami, nierównomiernie
 • Na trawie widoczne są znaki chorobowe (np. pleśń)

W ciągu okresu wegetacji trawnika można wyznaczyć 3 główne momenty, w których nawożenie jest najbardziej potrzebne roślinom i kiedy przyniesie najlepsze efekty:

1.     Nawożenie trawników wiosną – pobudzające do wzrostu po rozpoczęciu wegetacji roślin

Pierwsze nawożenie trawnika dostosowujemy do wiosennych warunków pogodowych. Nawóz można stosować już do przygotowania podłoża pod zielony dywan. Nawóz do trawy wiosną powinien być bogaty w azot, aby stymulował trawę do rozwoju. Natomiast przed pierwszym użyciem nawozu warto uprzątnąć trawnik:

 • usunąć opadłe liście, które utrudniałyby dotarcie nawozu do gleby
 • użyć specjalnych grabi do usuwania martwej trawy
 • uzupełnić puste miejsca po obumarłej trawie nasionami z tej samej mieszkanki traw lub tzw. mieszanki regeneracyjnej, które mają szybkie tempo kiełkowania

Wiosna to również idealny czas na zakładanie trawnika. Po rozsiewie zaleca się zastosować 1/3 dawki rocznej nawozu granulowanego przedsiewnie – mieszając produkt z glebą. Dzięki takiemu zabiegowi podłoże będzie bogate w składniki mineralne, które będą stymulować murawę do wzrostu. W okresie wiosennym warto również rozsiać na skoszony trawnik nawóz, który wyprze mech z trawnika.

Warto pamiętać, że tak wiosenne, jak i letnie koszenie trawnika to podstawa jego pielęgnacji i powinno się wykonywać je nawet kilka razy w miesiącu. Przycinanie murawy sprzyja bowiem:

 • rozkrzewianiu się trawy
 • powstawianiu gęstej darni

Dzięki temu ogród wygląda atrakcyjniej i jest bardziej przyjazny do odpoczynku, zwłaszcza dla tych, którzy lubią stąpać po ziemi bosymi stopami.

2.     Nawożenie trawników latem – pielęgnacja, przeciwdziałanie suszy i usuwanie chwastów

Latem trawniki narażone są na wysychanie, szczególnie po koszeniu, które zawsze wiąże się z usuwaniem składników odżywczych rośliny. W efekcie na trawniku moją pojawiać się przebarwienia oraz placki po wypadającej darni. Oprócz nawożenia mineralnym Nawozem Granulowany Do Trawników należy dodatkowo zadbać o to, by jak najbardziej zminimalizować zniszczenia spowodowane przez suszę. Poznaj tajniki nawożenia trawnika latem.

W okresie letnim warto również przeciwdziałać rozwojowi chwastów, które szpecą estetykę trawy oraz hamują rozwój trawnika. Możliwych jest kilka domowych sposobów na walkę z chwastami, jednak wszystkie charakteryzują się ograniczoną skutecznością ze względu na szybkość, z jaką niechciane rośliny rozsiewają nasiona. Najlepszym rozwiązaniem jest ZIEMOVIT Chwastox Trio 540 SL, którego działanie wzmaga się wraz ze wzrostem temperatury oraz wilgotności powietrza – a zatem lato to dla niego idealny czas.

Przed przystąpieniem do oprysków pamiętaj jednak o tym, aby wykonywać je w odpowiednich warunkach:

 • Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 15 st. Celsjusza
 • Oprysk wykonuje się przed koszeniem trawy, a kosiarkę można uruchomić dopiero następnego dnia, gdy widoczne są już pierwsze efekty działania Chwastoxa (chwasty żółkną i obumierają).  

 3.     Nawożenie trawników jesienią – wzmacnianie trawy przed zimą

Nawozy do trawy stosowane na jesień powinny być bogate w fosfor i potas, aby wzmocnić trawnik przed zimą. Późnojesienne nawożenie umożliwia bowiem roślinom korzystanie ze składników pokarmowych we wczesnej fazie wegetacji wiosennej. Nawożenie późnojesienne, zwane także startowym na przyszłą wiosnę, można wykonać przy temperaturze gruntu powyżej 10 st. Celsjusza.

Nawożenie trawnika – porady praktyczne

Oprócz wiedzy na temat nawozów do trawników oraz tego, w jakie pory roku je stosować, warto również pamiętać o kilku rzeczach, które wpływają na efektywność nawożenia:

 • Unikaj nierównego nawożenia – spowoduje ono powstawanie efektu różnokolorowej mozaiki, która będzie nieestetyczna
 • Nie nawozić zamarzniętej gleby – mija się to z celem, a jeśli np. nawóz granulowany nie rozpuści się przed zimą i „przezimuje” wśród źdźbeł trawy, może spowodować to poważne zniszczenia rośliny
 • Należy uważać z zawartością azotu w nawozach stosowanych jesienią – pobudza on bowiem trawnik do wzrostu, przez co trudniej jest roślinie przezimować
 • Nie należy nawozić nawozem granulowanym w czasie suszy – może to bowiem skutkować punktowym wypaleniem trawy.

Aby nawożenie trawnika przebiegało bez problemowo i nie zaszkodziło roślinie, poznaj wszystkie produkty ZIEMOVIT.

Zobacz również

Do góry