JAKI NAWÓZ STOSOWAĆ JESIENIĄ?

Jesienne nawożenie roślin

Z końcem sierpnia i początkiem września rozpoczynają się przygotowania ogrodu na zimę. Wówczas rośliny powoli kończą swój roczny wzrost. Wykonane wtedy zabiegi skutkują tym, czy nasz prywatny kawałek zieleni odrodzi się w dobrej kondycji na wiosnę. Jednak jak nawozić jesienią rośliny, aby im nie zaszkodzić? 

Jesienne nawożenie roślin – zadanie prostsze niż może się wydawać

Jaki nawóz na jesień okaże się najlepszy dla kwiatów, krzewów, drzew czy trawnika w przydomowym ogrodzie? Ten z fosforem i potasem. Potas jest szczególnie potrzebny młodym roślinom, aby mogły wzrastać prawidłowo i na wiosnę ich pędy były mocne oraz grube. Z kolei fosfor zapobiega powstawaniu czerwonych i fioletowych przebarwień na liściach. Jesienne nawożenie roślin można również wesprzeć nawozami z wapniem. Jego użycie jest wskazane raz na kilka lat, kiedy mamy do czynienia ze zbyt kwaśną glebą. Nie stosujmy za to na jesień nawozów z azotem, który przecież pobudza rośliny do wzrostu.

Nawożenie roślin jesienią – łatwiejsza praca

Bez względu na to, jaki nawóz na jesień wybierzemy, pamiętajmy o jego odpowiednim zastosowaniu, aby nasze wysiłki nie poszły na marne i podczas zabiegów nie uszkodzić roślin. Warto zatem stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, jeśli stosujemy nawozy z fosforem, nie łączmy ich z tymi zawierającymi wapń, gdyż zmniejszymy tym samym przyswajalność przez rośliny tego pierwszego składnika. Po drugie, mieszanki wapniowe rozsypujemy wyłącznie podczas bezwietrznych dni i po rozsypaniu głęboko zakopujemy w glebie. Korzystamy z nich wyłącznie późną jesienią. Po trzecie, czytamy etykiety umieszczone na opakowaniach nawozów. Na tej podstawie możemy dowiedzieć się, czy dany preparat jest wskazany do użytku w naszym ogrodzie. Po czwarte, pamiętamy o tym, że jesienne nawożenie roślin nie dotyczy młodych drzew iglastych m.in. świerków i sosen, a także owocowych m.in.: jabłoni oraz wiśni. 

Zobacz również

Do góry