Nawożenie i pielęgnacja ziół

Od zarania dziejów, jak świat długi i szeroki człowiek uprawiał zioła w celach kulinarnych i medycznych. Początkowo studiowano właściwości ziół rosnących na stanowiskach naturalnych, później zaczęto je przenosić do ogrodów. Już starożytni Rzymianie przetransportowywali przez Alpy liczne śródziemnomorskie gatunki roślin, dla urozmaicenia swych ogrodów.

Obecnie uprawa ziół w przydomowym ogrodzie, a nawet w doniczce na okiennym parapecie jest coraz bardziej popularna. Zmęczeni przetworzoną, niesmaczną i niezdrową żywnością ludzie chętnie poszukują zdrowego i smacznego jedzenia. Zioła nie tylko nadają smak rozmaitym potrawom, ale mają również korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zioła są niezbędnym elementem ogrodu, zwłaszcza tego prowadzonego w sposób ekologiczny. Pomagają zwabić do niego pożyteczne owady, takie jak biedronki, złotooki oraz rozmaite gatunki bzygowatych, które nie tylko zapylają rośliny uprawne, ale są też nieocenionymi sprzymierzeńcami ogrodnika w walce ze szkodnikami.

Wymagania uprawowe większości ziół nie są wygórowane, ogród ziołowy można założyć w zasadzie w dowolny sposób. Może być to sporych rozmiarów rabata w ogrodzie, niewielkie poletko obok tarasu, mały ogród na balkonie lub skrzynka albo doniczka na kuchennym parapecie. Zaletą domowej uprawy ziół w doniczkach jest niewątpliwie fakt, że w takich warunkach nie musimy martwić się o ochronę roślin przed chłodem i mrozem. Zioła odporne na niskie temperatury mogą pozostawać w ogrodzie przez cały rok, oczywiście można je także uprawiać w doniczce, w domu. W przypadku takich gatunków najlepszy plon uzyskujemy jednak wiosną i jesienią. Zioła ciepłolubne, takie jak np. rozmaryn mogą przebywać na zewnątrz jedynie późną wiosną i latem, kiedy nie ma ryzyka przymrozków.

W trakcie sezonu wegetacyjnego zioła rosnące zarówno w ogrodzie jak i w doniczkach dobrze jest zasilać nawozami organicznymi. Doskonale do tego celu nada się Ziemovit Nawóz organiczny do ziół. Jest on produkowany ze specjalnie dobranych frakcji roślin motylkowych bogatych w składniki pokarmowe. Nawóz ten zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju i pozwala na uzyskanie ziół o wysokiej wartości biologicznej. Poprawia strukturę gleby i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Ziemovit Nawóz naturalny do ziół nadaje się do dokarmiania roślin rosnących w domu. Z myślą o uprawach w doniczkach od nawóz jest produkowany również w małych opakowaniach 250 g. Nawóz został zbilansowany tak żeby wzmacniać zioła ale żeby ich wzrost nie był zbyt szybki, co niekorzystnie wpływa na zawartość olejków eterycznych i cenne właściwości ziół. Nawożenie najlepiej rozpocząć wiosną (marzec) i kontynuować przez cały okres wegetacyjny, zasilając rośliny co około 4 tygodnie aż do listopada.

Pamiętajmy, że wiele ziół lubiących stanowiska słoneczne wymaga podlewania, zwłaszcza te uprawiane w pojemnikach, które nie mogą uzyskać wilgoci z głębszych warstw ziemi. Zioła w ogrodzie można również ściółkować, dzięki cienkiej warstwie ściółki woda nie będzie tak szybko parować, a my nie będziemy musieli tak często ich podlewać.

Zobacz również

Do góry