Nawożenie i pielęgnacja róż

Krok po kroku

Niezwykła uroda róż nie budzi chyba żadnych wątpliwości. Warto dowiedzieć się, co zrobić, aby kwiaty te doskonale prezentowały się w naszych ogrodach.

 

Będziesz potrzebować...

PRZYCINANIE RÓŻ

 

Nie wszyscy wiedzą, kiedy należy przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny. Doświadczeni eksperci wypowiadają się jasno – cięcie róż powinno odbywać się raz w roku wiosną. Można zacząć je już pod koniec marca. Gdy już wiemy, jak przycinać róże zapewnienie im wspaniałego rozwoju będzie znacznie łatwiejsze. Czasami pewne problemy sprawia przycinanie róż pnących, ale nie jest to nic, z czym hodowca-amator sobie nie poradzi. Trzeba dodać, że zabieg powinien odbywać się dopiero w czwartym roku ich wegetacji. Błędem jest cięcie róż pnących jesienią, podobnie jak cięcie róż pnących latem nie stanowi dobrego pomysłu. Trzymanie się wiosennego terminu to zatem podstawa. Wiosenne cięcie róż sprawia, że część hodowców obawia się go. Strach jest nieuzasadniony, ponieważ nawet kiepskie przycięcie jest lepsze niż jego brak. Przycinanie róż stanowi bowiem zabieg konieczny. Jeśli cięcie róż zaniedbamy, nasze kwiaty zmarnieją – to uwaga dla tych, którzy zastanawiają się, po co przycinać róże. Sporo o tym, jak przycinać róże, dowiemy się z publikacji specjalistycznych, ale także od wieloletnich praktyków. Reasumując –  cięcie róż pnących wiosną i generalnie przycinanie róż to zabieg obowiązkowy. Cięcie róż pnących na wiosnę powinno skutkować skróceniem ich do 40-50 cm.

  róze

NAWOŻENIE RÓŻ

 

Na rynku są rozmaite nawozy do róż, ale czy w ogóle ich użycie jest konieczne? Zdecydowanie tak. Sprawdzą się w tym celu zarówno nawozy organiczne, jak i sztuczne, aczkolwiek te pierwsze są zwykle bardziej cenione. Systematyczne nawożenie róż pozwoli utrzymać hodowlę w znakomitym stanie. Od sierpnia stosować trzeba preparaty jesienne, zawierające większą dawkę fosforu i potasu. Mnogość jaką cechują się nawozy do róż to plus i minus zarazem, bo chwilami ciężko się zdecydować. Nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost są bardzo skuteczne i można używać ich przez cały sezon. Kiedy nawozić róże, by rezultat był pozytywny? Zazwyczaj robi się to dwa-trzy razy w sezonie. Nie jest to konieczne w przypadku młodych okazów w ciągu pierwszego roku od posadzenia. Z kolei wspomniane wyżej nawozy jesienne pomagają różom zdrewnieć przed zimą. Wygląda na to, że mniej więcej wiadomo już, jak nawozić róże i przede wszystkim czym nawozić róże. Dodajmy jeszcze, że sporą rolę odgrywają nawozy uniwersalne – z dodatkiem takich składników jak azot, potas i fosfor.

 

PIELĘGNACJA RÓŻ

 

Właściwa pielęgnacja róż pozwoli się nimi długo cieszyć. Trzeba jednak stwierdzić, że opieka nad różami nie jest zadaniem trudnym, ponieważ rośliny te nie mają dużych wymagań. W praktyce uprawa róż jest jedną z prostszych, a niezwykła uroda tych kwiatów zamienia ogród w wyjątkowe miejsce. Odradzamy przesadzanie róż – z uwagi na rozbudowany system korzeniowy rośliny źle je znoszą. Zamiast decydować się na przesadzanie róż, lepiej posadzić nowy egzemplarz. Mimo to warto wiedzieć, kiedy przesadzać róże. Najlepiej robić to jesienią, ewentualnie wiosną. Okres od października do pierwszych przymrozków to moment, kiedy przesadzać róże jest optymalnie. Sama pielęgnacja róż to przede wszystkim częste podlewanie. Opieka nad różami pnącymi wygląda podobnie. Jeśli tematem rozważań jest są zabiegi pielęgnacyjne dla róż na wiosnę, wtedy odbywa się ich przycinanie. Jeśli chodzi o róże doniczkowe, to ważne jest głównie nawadnianie, można też zasadzić ją w gruncie. O tym, jak przesadzać róże z doniczki można dowiedzieć się z poradników.

Zobacz również

Do góry