Kiedy stosować uniwersalny nawóz do kwiatów?

Odżyw swoje rośliny

Rośliny, by rosnąć, potrzebują wody i substancji odżywczych, które czerpią z gleby. Zdarza się często, że ziemia ogrodowa ma za mało wartości pokarmowych. To wtedy pojawia się potrzeba jej nawożenia. Na rynku ogrodniczym dostępne są różnego rodzaju nawozy. Odpowiadającym większości roślin jest nawóz uniwersalny. Jego stosowanie poleca się przy sadzeniu, ponieważ w ten sposób wzbogacana jest gleba, a sadzonki lepiej się rozwijają. Przy używaniu tego typu środków ogrodniczych nieistotny jest odczyn pH podłoża. Uniwersalne nawozy nadają się do kwaśnej, zasadowej i neutralnej ziemi.  

Będziesz potrzebować...

Dla miłośników kwiatów polecany jest uniwersalny nawóz do kwiatów, który można stosować do wszystkich ich odmian. Nie ma znaczenia, czy ulubione pąki będą rozkwitały w doniczkach czy w ogrodzie. Rośliny dobrze reagują na dodatkowe substancje odżywcze umieszczone w nawozach. Odwdzięczą się swoim właścicielom szybszym wzrostem i pięknymi pąkami. Dlatego warto dbać o to, by ziemia do kwiatów była wzbogacana przez ogrodników.

Pory nawożenia

Odpowiednimi porami roku na nawożenie są wiosna, lato i jesień. Po zimie ziemia ogrodowa musi rozmarznąć, dopiero później rozpoczyna się proces wegetacji roślin. W okresie tym najlepiej jest położyć kompost lub zastosować sypki nawóz do kwiatów. Jeżeli stosujemy wolnodziałające produkty, to powtórne nawożenie w kolejnej porze roku jest zbędne. Ważne jest, by nie ulepszać podłoża później niż przed końcem lipca. Ponieważ po tym miesiącu rozpoczyna się czas, w którym rośliny zaczynają przystosowywać się do niższych temperatur. Należy pamiętać, że uniwersalne podłoże do kwiatów również wymaga przestrzegania powyższych terminów. Ważne jest dawkowanie nawozów. Najczęściej stosuje się od 30 do 60 g/m2. Jednakże przeważnie w instrukcjach umieszczonych na opakowaniach można znaleźć dokładną zalecaną dawkę wybranego produktu.

Torf

Powstaje z rozkładu fragmentów obumarłych roślin. Klasyfikuje się go jako nawóz naturalny. W sklepach bez problemu można znaleźć torf do kwiatów, który ma wiele zastosowań. Bez większych obaw ziemia uniwersalna może być mieszana z tym rodzajem nawozu. Powoduje on, że podłoże będące z natury ciężkie po zastosowaniu staje się znacznie pulchniejsze. Natomiast w przypadku ziemi lekkiej zostaje ona delikatnie utwardzona. Cechą torfowego nawozu jest również zakwaszanie przez niego gleby. Będzie on przydatny szczególnie, jeżeli zostaną zasadzone rośliny z rodziny wrzosowatych. Torf do kwiatów powinien znaleźć się w magazynie każdego ogrodnika. Nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się przydatny. Istnieje bardzo dużo gatunków kwiatów, krzewów i drzew, które potrzebują jego domieszki, by prawidłowo się rozwijać.

Zobacz również

Do góry