Jak sadzić i pielęgnować świerki?

Wszystko o świerkach

Właściciele ogrodów chętnie inwestują w drzewa iglaste. Polska leży w klimacie umiarkowanym, który sprzyja temu typowi drzew. Najczęściej wybierane są świerki ozdobne, ponieważ doskonale komponują się w ogrodzie z innymi roślinami. Poza tym zapach drzew iglastych to dodatkowy atut, umilający czas spędzany w zaciszu przydomowego zieleńca. Popularny jest świerk srebrny, który wyróżnia się na tle pozostałych kolorem igieł. Paleta barw zaczyna się od niebieskawo-zielonych odcieni, a kończy na intensywnie srebrzystych igiełkach. Drugą cieszącą się uznaniem odmianą jest świerk gniazdkowy. Ma on karłowaty kształt i bardzo często jest przycinany w formie kuli. W każdym ogrodzie stanowi doskonałe uzupełnienie roślinnego wystroju.

Będziesz potrzebować...

Sadzenie drzewka

Przy zakupie sadzonki należy zwracać dużą uwagę na jej wygląd. Zwłaszcza istotny jest sposób, w jaki została umieszczona w pojemniku. Często z plastikowej doniczki wychodzą na zewnątrz korzenie. Prowadzi to do wielu uszkodzeń, które mogą wpłynąć na kondycję rośliny. Dlatego trzeba wybierać sadzonki dobrze ulokowane w plastikowych, sklepowych pojemnikach.

Sadzenie świerków nie wymaga dużych nakładów pracy. Umieszczenie iglaka w ogrodzie jest możliwe przez większą część roku, oprócz zimy. Dół dla sadzonki powinien mieć około 50 cm głębokości. Najlepszą glebą dla domowej choinki jest gliniasto-piaszczysta. Dobrym pomysł to wyłożenie dołku kompostem. Dzięki temu podłoże stanie się znacznie bardziej żyzne. Zasadzony świerk trzeba podlewać i uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać także, że młode drzewka w sezonie jesiennym powinny być chronione przed działaniem niskiej temperatury. Jesienne przymrozki mogą im bardzo zaszkodzić. Dlatego lepiej decydować się na sadzenie świerków wiosną lub latem.

Pielęgnacja choinek

Świerki w ogrodzie nie wymagają dużego nakładu pracy właścicieli. Troszczenie się o ten rodzaj iglaków to wykonywanie niezbędnego minimum. Na początku ogrodnicy muszą systematycznie podlewać sadzonki. Jednakże głównie okres suszy wymaga częstego nawadniania roślin. Dobrze widziane jest nawożenie, które będzie wspomagało wzrost. Świerki są narażone na mszyce i przędziorki. Wskazane jest szybkie usuwanie tych pasożytów zaraz po odkryciu ich obecności. Kiedy iglaki zaczynają się bardzo rozrastać, można je przyciąć, aby regulować wzrost i kształt. Podjęcie tego typu działania jest szczególnie ważne, gdy ogrodnik decyduje się na stworzenie żywopłotu z iglaków. Początek wiosny to moment, w którym wskazane jest przycinanie świerków. Znajdują się wtedy tuż przed okresem wegetacyjnym. Czynność ta powinna polegać przede wszystkim na usunięciu złamanych oraz chorych pędów. Natomiast złym czasem na przycinanie świerków jest początek jesieni, bowiem narażamy rośliny na znacznie mniejszą odporność wobec ujemnych temperatur. 

Zobacz również

Do góry