Jak pozbyć się pędraków?

Oto skuteczne sposoby!

Pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, to szkodniki, które najczęściej rozpoznaje się po niszczących skutkach ich działań – obumieraniu roślin oraz przerzedzaniu się trawnika. Jeśli raz zauważyłeś efekty żerowania pędraków, to znaczy, że nie opuszczą one Twojego ogrodu przez kilka lat, dlatego walkę z nimi warto rozpocząć jak najszybciej.

Będziesz potrzebować...

Chrabąszcze majowe, inaczej niż np. mszyce, charakteryzują się wyjątkowo długim okresem wzrostu – jedno pokolenie tych owadów rozwija się przez kilka lat i w tym czasie może zrobić wiele szkód w Twoim ogrodzie. Po czym poznać, że larwy chrabąszcza pojawiły się w glebie? Jak skutecznie zwalczać pędraki w ogrodzie? Poznaj sposoby na uratowanie Twojego trawnika.

 

Pędraki w trawie – jakie środowisko im sprzyja?

 

Do spokojnego rozwoju w ziemi pędraki potrzebują sprzyjających warunków. Dobrze czują się na:

 

  • glebach piaszczystych, źle nawodnionych,
  • trawnikach z zaniedbaną, rzadką darnią,
  • trawnikach, które nie są dokładnie grabione po koszeniu (we wczesnej fazie rozwoju larwy żerują bowiem na resztkach rozkładających się roślin).

 

A zatem, aby w ogóle zapobiec rozwojowi larw chrabąszcza majowego, powinieneś po prostu dbać o stan trawy w Twoim ogrodzie. Pielęgnacja trawnika może bowiem wpłynąć na stan wszystkich roślin, o które chcesz zadbać.

 

Pędraki w ogrodzie – kiedy żerują?

 

Pędraki żerują z różną intensywnością, w zależności od pory roku oraz od tego, w której z 4 faz rozwoju się znajdują. Z tego powodu zarówno walka z larwami chrabąszcza, jak i stwierdzenie ich obecności jest szczególnie trudne. Ogólnie cykl życiowy pędraków wygląda następująco:

 

  • 1 rok – po 6 tygodniach od złożenia jaj (najczęściej w maju lub w czerwcu) przez dorosłe osobniki  chrabąszcza wylęgają się młode pędraki. Przez pierwszy miesiąc żywią się pozostałościami po roślinach z warstwy próchnicznej;
  • 2 rok – odkarmione larwy zaczynają żerować na pojedynczych korzeniach roślin. W czerwcu i lipcu ich apetyt rośnie;
  • 3 rok – w tym czasie pędraki są najbardziej żarłoczne wiosną i latem. To wówczas niszczą trawnik oraz znajdujące się w ogrodzie rośliny;
  • 4 rok – pędraki gotowe do przepoczwarzenia żerują krótko, po czym zakopują się głębiej i w sierpniu osiągają dorosłą formę.

 

Łatwo zauważyć, że co ok. 3 czy 4 lata najłatwiej jest „przyłapać” pędraki na działaniu w Twoim ogrodzie, ale w mogą w nim równie dobrze żerować larwy w różnych cyklach rozwoju. A zatem jednorazowe pozbycie się problemu nie oznacza, że w następnych latach pędraki nie powrócą.

  

Po czym poznać działanie pędraków?

 

Objawy żerowania pędraków w trawie są bardzo podobne do tego, jak zachowuje się trawnik w sytuacji, gdy jest źle nawożony, dlatego łatwo pomylić ze sobą obie przypadłości. Również w tym przypadku źdźbła żółkną i obumierają, tworząc nieestetyczne placki. Na co jednak zwrócić uwagę, aby stwierdzić obecność larw w glebie?

 

  • trawa daje się bardzo łatwo wyrwać – jeśli po chwyceniu kępki trawy i jej lekkim szarpnięciu źdźbła zostaną w ręku, to jest to znak, że pędraki podgryzają korzenie trawy;
  • świeżo zasadzone rośliny ogrodowe gwałtownie więdną – pomimo systematycznego podlewania, nawożenia oraz pielęgnowania rośliny różnych gatunków obumierają bez powodu.

 

 Ostatecznym dowodem na to, że w Twoim ogrodzie zalęgły się pędraki, jest sprawdzenie gleby w pustych miejscach na trawniku – możliwe, że to w nich samice chrabąszczy złożyły jaja i to tam rozpoczęły żer młode owady. Po lekkim wzruszeniu ziemi powinieneś zauważyć zgięte w podkówkę, białe, grube larwy.

 

Jak zwalczać pędraki w ogrodzie?

 

Środki ochrony roślin, takie jak ABDICO®, mogą pomóc w zwalczeniu dorosłych chrabąszczy, a tym samym uniemożliwiają im złożenie nowych jaj w glebie. Istnieją jednak także 3 proste sposoby na walkę z pędrakami niszczącymi Twój ogród.

1.  Dbaj o nawożenie trawnika – silne ukorzenienie trawy oraz jej gęstość skutecznie utrudniają zarówno składanie jaj przez chrabąszcze, jak i rozwój ich larw.

2. Rozłóż na noc na powierzchni trawnika czarną folię, która sprawi, że pędraki wyjdą spod ziemi i będą na niej aż do rana. Larwy możesz wygrabić lub zostawić na żer ptakom.

3. Przeprowadź intensywną aerację oraz wertykulację trawnika – przejdź w specjalnych, kolczastych butach po trawniku przynajmniej 5 razy i bardzo głęboko przytnij darń.

 

Warto również pamiętać, że Twoim sprzymierzeńcem w walce z pędrakami są ptaki. Jeśli zadbasz o to, aby przez cały rok w ogrodzie znajdowały się karmniki, to korzystające z niego np. szpaki będą regularnie polowały na larwy chrabąszczy.

Zobacz również

Do góry