Jak dbać o rośliny balkonowe

żeby nas cieszyły do późnej jesieni?

Piękny, ukwiecony balkon, okno czy taras, to chluba każdego miłośnika kwiatów. Sezonowe kwiaty uprawiane w pojemnikach mogą cieszyć oko naprawdę długo, pod warunkiem, że stworzymy im odpowiednie warunki do wzrostu.

Zadbane, zdrowe, bujnie kwitnące rośliny balkonowe zapewniają relaks nawet na małej przestrzeni, ale łatwo jest je zaniedbać, pozostawione same sobie szybko stracą wigor i atrakcyjny wygląd. Ze względu na to, że rośliny balkonowe rosną w ograniczonej przez doniczkę lub skrzynkę ilości podłoża, są narażone na szybką utratę wody i składników pokarmowych. Najważniejszymi zabiegami, które należy wykonywać przez cały sezon są zatem nawadnianie i nawożenie, ale dodatkowe zabiegi takie jak ściółkowanie, oczyszczanie z przekwitłych kwiatostanów i zaschniętych liści, przycinanie pędów i ochrona przed szkodnikami i chorobami pozwolą cieszyć się sezonowymi kwiatami, aż do późnej jesieni.

Nawet względnie niewymagające gatunki roślin potrzebują do prawidłowego wzrostu obecności wody w podłożu. Kwiaty balkonowe należy podlewać regularnie, pamiętając o tym, że padający deszcz nie zawsze dociera do podłoża w doniczce. Zielona masa roślin i duża liczba kwiatów sprawia, że przy niezbyt intensywnych opadach do doniczki dostaje się znikoma ilość wody opadowej. Przy podlewaniu zwracamy uwagę na to, aby woda dotarła do doniczki na całej głębokości podłoża, jeśli woda zaczyna przelewać się do podstawki, to znak, że wlaliśmy jej odpowiednią ilość. Rośliny balkonowe najlepiej podlewać o poranku, ale przy utrzymujących się przez dłuższy czas upałach zabieg ten należy wykonywać nawet kilka razy dziennie. W walce z utrzymującą się suszą, nawet tą na początku jesieni pomocne może okazać się ściółkowanie. Podłoże w doniczkach możemy przysypać średnią lub drobną korą. dzięki temu ograniczymy parowanie i nie będziemy musieli tak często nawadniać roślin. W przyszłym roku możemy zadbać o lepsze warunki dal naszych roślin balkonowych już podczas sadzenia dodając do podłoża Ziemovit BIOstarter nawozowy. Jego korzystnt wpływ będzie widoczny przez cały sezon. Dodatkowo kora ograniczy rozwój ewentualnych chwastów, które mogą kiełkować w zastosowanym podłożu, jeśli chwasty pojawią się jednak w doniczkach, zawsze należy je usunąć. Rośliny balkonowe charakteryzują się szybkim wzrostem, który powinniśmy wspomagać dzięki odpowiednim dawkom nawożenia. Nawożenie powinno być dostosowane do gatunków, które zdobią nasz balkon. Przenawożenie prowadzi najczęściej do tego, że roślina produkuje głównie masę zieloną, kwitnie zaś w ograniczonym stopniu, a przecież nie o taki efekt nam chodzi. Kwiaty balkonowe w trakcie sezonu najlepiej nawozić nawozami płynnymi lub do rozpuszcania przeznaczonymi do roślin kwitnących, takich jak Ziemovit Nawóz płynny do roślin kwitnących lub Ziemovit Nawóz krystaliczny do kompozycji balkonowych lub Ziemovit Nawóz krystaliczny do pelargonii, które zawiera makro i mikroskładniki, w zbilansowanych dawkach które korzystnie wpływają nie tylko na wzrost i rozwój rośliny, ale przede wszystkim pobudzają roślinę do obfitego i długiego kwitnienia.

Do regularnych zabiegów jakie powinniśmy wykonywać, chcąc cieszyć się pięknem roślin balkonowych przez długi czas, jest oczyszczanie ich z przekwitłych i zasychających części. Dzięki temu rośliny nie będą tracić energii na zawiązywanie nasion. Ograniczymy w ten sposób także ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W przypadku niektórych gatunków takich jak, ubiorek czy nemezja zalecane jest skracanie pędów w trakcie sezonu o jedną trzecią długości, zabieg ten pobudza rośliny do powtórnego zawiązywania kwiatów. Przy okazji oczyszczania, zwracamy uwagę czy rośliny nie są atakowane przez choroby lub szkodniki. Lustracja, to podstawowy zabieg zapobiegawczy, dzięki któremu, możemy szybko zareagować. Bujne, gęste rośliny utrudniają dotarcie środków ochrony do szkodników. Ziemovit Abdico będzie pomocny gdyż dzięki działaniu systemicznemu środek dotrze w każde miejsce rośliny pozwalając skutecznie pozbyć się szkodników. Dodatkowo przez 21 dni będzie chronić nasze rośliny przed nowymi nieproszonymi gośćmi.

Zobacz również

Do góry