Jak ciąć aronie? Sposoby i terminy

Wskazówki

Owocowy krzew, którego ojczyzną jest Ameryka Północna zyskuje coraz większa popularność wśród polskich miłośników ogrodów. Aronia wielkoowocowa to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących ekologiczne produkty. Sadząc w ogrodzie ten rodzaj krzewu zyskujemy dostęp do drogiego w sklepach produktu spożywczego. W dodatku własna uprawa daje pewność, że nie jemy chemii. Aronia ma pyszne, czarne owoce, jakie idealnie nadają się do deserów lub na przekąski. Jednakże zanim roślina obdarzy nas smacznymi plonami, trzeba o nią zadbać. Krzew aronii wymaga odpowiedniego przycinania, które musi być przeprowadzone w wyznaczonym czasie. 

Cięcie krzewów

Jak ciąć aronie, to pytanie zadawane przez wielu jej posiadaczy. Okazuje się, że w czasie kilku lat owocowy krzew może znacznie się rozrosnąć. Jest on z natury rozgałęziony i wysoki. Ma także tendencje do wypuszczania dużej ilości gałęzi i korzeniowych odrostów, które należy przycinać. Odpowiednie wykonanie cięć to ważny aspekt pielęgnacji aronii. Przyczynia się on do większego owocowania i prawidłowego wzrostu, a także zapewnia estetyczny wygląd. Pierwsze cięcie aronii powinno być wykonane na wiosnę. Po zasadzeniu krzewu i jego przyjęciu zaleca się przycinanie wszystkie jego pędów. Polecane jest ucinanie o  1/3 wielkości. Przełoży się ono na szybszy wzrost rośliny. Kolejne kosmetyczne zmiany powinny być dokonywane w następnych latach. Usunięciu poddaje się przeważnie te gałęzie, które są stare, obumarłe, uszkodzone lub chorują. Systematycznie obcinany krzew aronii odwdzięczy się w postaci owoców i będzie zachowywał nadany mu kształt. Najważniejsze jest to by nie naruszać najsilniejszych gałązek i pamiętać o równowadze w przeprowadzanych porządkach. Nie można usuwać dużej ilości pędów znajdujących się na zewnątrz. Jeżeli nie będzie kształtowany środek krzewu to aronia w bardzo szybkim tempie stanie się zagęszczona, co spowoduje brak dostępu światła słonecznego do jej owoców ukrytych na wewnętrznych gałęziach. Złym pomysłem jest  również wycinka pędów z samego środka, która zaburzy estetyczną formę rośliny. Cięcie aronii powinno przebiegać w sposób przemyślany, bowiem bardzo prosto jest zniszczyć przez tę czynność każdy krzew. Kiedy pożądany kształt zostanie uzyskany, przycinanie nie będzie już absorbowało tyle uwagi jak na początku. Przeważnie uprawie na przestrzeni kolejnych lat potrzebne są jedynie bardzo delikatne zmiany. Krzewy rosną bardzo wysokie, dlatego jeżeli pojawia się potrzeba ich skrócenia, to nie należy się wahać i przywrócić je do odpowiednich rozmiarów. Jeżeli uprawa aronii jest bardzo stara, nie wolno zaprzestać cięcia. W przypadku leciwych pędów i gałęzi trzeba obcinać je o 1/2 wielkości. Przyczyni się to do odmładzania rośliny.

aronia w ogrodzie

Ważne terminy

Aronia czarna wymaga przycinania w okresie wczesnej wiosny. Przedwiośnie to moment, w którym można skrócić krzew o kilka gałązek i pędów. Dopuszczalne jest cięcie także po zbiorze wszystkich owoców. Późna jesień to ostatni dzwonek na likwidację obumarłych, chorych lub uszkodzonych części rośliny. Najważniejsze, by pamiętać o tym, kiedy i jak ciąć aronię, żeby nigdy jej nie zaszkodzić. Dzięki temu co roku w ogrodzie będą pojawiały się czarne owoce.

Zobacz również

Do góry