Iglaki szybkorosnące w ogrodzie

Dowiedz się więcej na ich temat

Drzewa iglaste to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na efektownie wyglądającym i łatwym w utrzymaniu ogrodzie. Jeśli chcesz, aby iglaki prędko zazieleniły przestrzeń wokół Twojego domu, wybierz odmiany szybkorosnące – z tekstu dowiesz się wszystkiego na temat tych pięknych roślin.

Iglaki wielu odmian zazwyczaj osiągają wysokość standardowego drzewa (ponad 3 m) po 20–30 latach od posadzenia. Natomiast iglaki szybkorosnące tym różnią się od reszty roślin ogrodowych, że już po kilku latach osiągają rozmiary powyżej 5 m, a takie krzewy, jak np. iglaki płożące, rocznie przyrastają o ok. 15–30 cm.

Które szybkorosnące iglaki wybrać do ogrodu w zależności od jego rozmiaru oraz od Twoich potrzeb? Jakie odmiany sprawdzą się na różnych stanowiskach? Jak pielęgnować drzewa iglaste tego typu? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Iglaki szybkorosnące – jak wybrać odpowiednią odmianę?

Drzewa iglaste oraz krzewy iglaste w zależności od odmiany znacznie różnią się wielkością, jaką osiągają. I o ile w przypadku iglaków rosnących powoli nie jest to bardzo widoczne, o tyle nadmiernie rozrośnięte odmiany szybkorosnące mogą sprawić kłopot – konieczne okaże się odpowiednie formowanie iglaków.  

Dlatego zanim kupisz sadzonkę, poznaj dokładnie rozmiary, jakie osiągają iglaki szybkorosnące różnych odmian i ich wymagania odnośnie do nasłonecznienia.

  • Żywotnik zachodni „Brabant” – rocznie przyrasta o ok. 40 cm, co czyni z niego idealną roślinę na żywopłot; osiąga wysokość od 3 do 5 m. Dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych.
  • Świerk serbski – osiąga 15 m wysokości, a rocznie powiększa się o przynajmniej 35 cm, dlatego lepiej posadzić go w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał innym roślinom. Zdrowo rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekko zacienionym miejscu.
  • Cyprysowiec Leylanda – w dobrych warunkach przyrasta rocznie o 1 m, nie jest jednak mrozoodporny. Stanowiska słoneczne lub półcieniste.
  • Jałowiec łuskowy „Blue Carpet” – dobry krzew iglasty na niewielki ogród, gdyż jego maksymalna wysokość to 0,5 m, a szerokość – 1,5 m. Dobrze czuje się w pełnym nasłonecznieniu.
  • Cyprysik groszkowy „Filifera Aurea” – rośnie dość szybko i osiąga 2 m wysokości, dzięki czemu nadaje się do małych ogródków. Do ładnego wybarwienia igieł potrzebuje słońca, będzie jednak rósł również w półcieniu. 

Jeśli stwierdzisz, że iglaki szybkorosnące, które kupiłeś, są zbyt małe, a nie chcesz zamawiać następnej sadzonki, to pamiętaj – rozmnażanie iglaków za pomocą szczepienia jest łatwiejsze, niż myślisz.

Iglaki szybkorosnące – pielęgnacja

Nawożenie iglaków, które rosną szybko, nie różni się niczym od nawożenia zwykłych roślin iglastych. Jednak z racji tego, że najczęściej iglaki szybkorosnące przydają się do tworzenia żywopłotów, więcej uwagi należy poświęcić ich przycinaniu. Warto pamiętać o kilku uwagach:

  • Pierwsze lata po zasadzeniu żywopłotu z iglaków szybkorosnących to czas, w którym nie dokonuje się cięć. Nie należy również ciąć pod koniec sierpnia, gdyż pędy nie zdążą jeszcze zdrewnieć przez zimą. Najlepszy termin na cięcie żywopłotu to początek wiosny i lata;
  • Pędy wierzchołkowe skraca się o maks. 20 cm, boczne zaś – o mniej niż 10 cm;
  • Przycinanie należy wykonywać jedynie za pomocą sterylnych i dobrze naostrzonych nożyc lub urządzeń mechanicznych;
  • Żywotniki rosnące w żywopłocie przycina się częściej niż inne, od 2 do 3 razy w sezonie.

Zobacz również

Do góry