Co zamiast trawnika?

Poznaj 3 alternatywne aranżacje ogrodowe

Choć trawnik to najbardziej popularna forma dekoracji ogrodów przydomowych i działkowych, nie w każdym przypadku da się ją zastosować. Jeśli podłoże naszej działki nie sprzyja wzrostowi trawy lub nie mamy cierpliwości i czasu na jej regularną pielęgnację, możemy zdecydować się na inne, równie estetyczne rozwiązania.

W roli dekoracji ogrodu przydomowego – zamiast trawnika – doskonale sprawdzą się m.in. rośliny płożące: jałowiec lub bluszcz. W umiarkowanie użytkowanych miejscach przyjmie się także odporny na deptanie karmnik ościsty. Przeczytaj, czym charakteryzują się te rośliny i jakich warunków potrzebują do odpowiedniego wzrostu.

 

Jałowiec płożący – idealny do aranżacji słonecznego ogrodu

 

Ta łuskowata, atrakcyjna bylina jest bardzo prosta w uprawie i charakteryzuje się znacznym rozrostem na boki – nawet do 2,5 m. Wielość odmian jałowca płożącego pozwala dostosować odcień zieleni konkretnej odmiany do naszego pomysłu na aranżację ogrodu. Wysokością nie różni się od trawy – osiąga zazwyczaj do kilkunastu centymetrów.

 

Jałowiec płożący sprzedawany w pojemniku możemy zasadzić o dowolnej porze roku – należy unikać jedynie dni mroźnych i bardzo gorących. Jeśli nabywamy roślinę z bryłą korzeniową, najlepszym czasem na jej sadzenie będzie początek jesieni.

 

Jałowiec doskonale sprawdzi się na glebach, które nie pozwalają na równomierny wzrost trawy: piaszczystych i suchych. Jest odporny na miejskie zanieczyszczenia i smog, dlatego często sadzi się go przy ogrodzeniach, w sąsiedztwie ruchliwych tras. Praktycznie nie wymaga podlewania – wystarczy nawodnić go tuż po zasadzeniu oraz w okresach upalnych i bezdeszczowych. Nie sprzyjają mu stanowiska wilgotne – może wówczas zostać zaatakowany przez grzyby.

 

Jałowiec płożący doskonale znosi nie tylko suszę, ale także mrozy. W okresie zimowym nie trzeba zapewniać mu okrywy ochronnej. Wiosną i na początku lata można formować jego kształt poprzez cięcie. Do stworzenia ciekawej aranżacji ogrodowej warto wykorzystać odmiany wiltonii lub golden carpet.

 

Bluszcz pospolity – długowieczna alternatywa dla trawy

Bluszcz pospolity to roślina wieloletnia cechująca się pędami o znacznym rozroście (w naszym klimacie potrafią osiągnąć do 7 m) i zimotrwałą okrywą liściową o różnorodnych kształtach.

 

Korzonki czepne, w które wyposażone są liście bluszczu, pozwalają mu piąć się w górę po ścianach i drewnianych konstrukcjach, a także okalać pnie drzew i kamienie. Z tego powodu roślina ta często porasta ogródki skalne i murki oporowe. Na terenach płaskich może stać się atrakcyjną rośliną kobiercową, która – rozrastając się wszerz – utworzy piękną, zieloną ozdobę ogrodową. Idealna do tego celu będzie odmiana wiltonii, o dekoracyjnych, niebieskozielonych liściach.

 

Bluszcz pospolity sadzi się jesienią lub wiosną bezpośrednio do gruntu. W odróżnieniu od jałowca płożącego bluszcz woli stanowiska zacienione na żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie o zasadowym odczynie. Służą mu miejsca osłonięte od wiatru. Po zasadzeniu wymaga podcięcia pędów – do długości 20 cm.

 

Bluszcz jest odporny na miejskie zanieczyszczenia oraz długowieczny – znane są okazy, które przetrwały nawet kilkaset lat.

 

Karmnik ościsty – pachnąca ozdoba ogrodowa

 

Inną rośliną, którą można wykorzystać w ogrodzie zamiast trawy, jest karmnik ościsty – bylina poduszkowa z rodziny goździkowatych, która tworzy zwartą darń osiągającą do 10 cm wysokości. Pędy karmnika ościstego pokrywają drobne liście o intensywnym odcieniu zieleni. W miesiącach letnich jego mchowatą kopułę dodatkowo uatrakcyjniają małe, białe kwiaty o zapachu miodu.

 

Karmnik ościsty jest łatwy w uprawie i dobrze rośnie w miejscach piaszczystych – na glebach przeciętnych, ale lekko wilgotnych. Będzie odpowiedni na nasłonecznione lub półcieniste stanowiska – jednak to w słońcu wytworzy najbardziej okazałą pokrywę, pięknie zdobiącą różnorodne aranżacje ogrodowe. Najlepiej sadzić go w kwietniu lub maju – bezpośrednio do gruntu lub na rozsadniku.

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji, by mieć pewność, że Twoje nowe ozdoby ogrodowe będą zdrowe i zadbane? Przeczytaj poradnik: Rodzaje i właściwości ziemi, podłoża na www.ziemovit.pl.

 

 

Sprawdź także:

Pielęgnacja rabaty bylinowej – jak to robić?

Nawóz organiczny, który przygotujesz w domu

Lawenda w ogrodzie – jak sadzić i pielęgnować?

 

 

Zobacz również

Do góry