Cięcie żywopłotu

Kiedy i jak przeprowadzać?

Przycinanie żywopłotu to ważny zabieg pielęgnacyjny, mający na celu przede wszystkim usunięcie psujących kształt pędów rośliny oraz pobudzenie jej do wzrostu. Czym przeprowadzać cięcia, w zależności od rośliny, która tworzy żywopłot? Kiedy jego przycinanie będzie najskuteczniejsze? W naszym tekście poznasz szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji żywopłotu.

Żywopłot jest prostym w realizacji sposobem na rozwiązanie niektórych problemów dotyczących organizacji przestrzeni ogrodu:

  • żywopłot chroni dom i ogród od strony ulicy przed hałasem;
  • żywopłot pozwala na zasłonięcie przestrzeni ogrodu przed sąsiadami, a tym samym na zachowanie intymności;
  • nawet niewielki żywopłot może oddzielić od reszty ogrodu mało estetyczne miejsce (np. kompostownik czy składzik na drewno).

 

Bez przycinania żywopłot nie mógłby jednak pełnić tych wszystkich funkcji, gdyż rósłby w sposób niekontrolowany. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak i kiedy przycinać żywopłot ze względu na konkretne gatunki tworzących go krzewów.

 

Dowiedz się więcej na temat cięcia drzew i krzewów owocowych.

 

Kiedy ciąć żywopłot?

 

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na przycinanie żywopłotu to wczesna wiosna oraz wczesne lato. Warto również pamiętać o tym, aby dokonywać cięć systematycznie – jeśli nie będziesz konsekwentnie trzymać się corocznych terminach przycinania, żywopłot może rosnąć bardzo nieregularnie.

 

Dokładny termin cięcia jest jednak tak naprawdę uzależniony od 2 podstawowych czynników:

  • Gatunku rośliny, która tworzy żywopłot – np. rośliny zimnozielone o dużych liściach należy przycinać raz do roku, w lipcu lub w sierpniu, zaś rośliny zimnozielone o małych liściach (m.in. bukszpan) potrzebują przycinania dwu- czy nawet trzykrotnego, od czerwca do września. Z kolei tuje, tak jak i inne rośliny iglaste nadające się na żywopłot, przycina się raz do roku, wczesną wiosną lub tuż przed jesienią.
  • Wieku żywopłotu – młody żywopłot powinien zostać przycięty bardzo głęboko zaraz po posadzeniu, zarówno od góry, jak i po bokach. Uwaga: tak radykalnych cięć nie należy dokonywać na żywopłotach z młodych iglaków. Formowanie iglaków przebiega bowiem nieco inaczej, o czym dowiesz się z tego artykułu. Z kolei starsze żywopłoty powinny być przycinane w znacznym stopniu, ale zabieg ten rozdziela się na kilka sezonów.

 

Czym ciąć żywopłot?

 

Przede wszystkim przycinanie żywopłotu należy przeprowadzać naostrzonymi i sterylnymi narzędziami, tak aby zminimalizować uszkodzenia pędów oraz ryzyko zachorowania krzewu. Kwestia wyboru konkretnych narzędzi do cięcia wygląda jednak różnie w zależności od rośliny na żywopłot, którą hodujesz w ogrodzie:

  • nożyce elektryczne – nadają się do cięcia żywopłotów z roślin zimnozielonych, drzew liściastych, ligustru oraz iglaków;
  • nożyce ręczne – sprawdzą się przy przycinaniu niskich żywopłotów z bylin i krzewinek;
  • sekator – można nim ciąć rośliny zimnozielone o dużych liściach (sekator nie uszkodzi blaszek liściowych) oraz rośliny kwitnące.

 

Niezależnie od narzędzia, którego używamy do przycinania żywopłotów, zawsze należy pamiętać, aby cięć dokonywać w dni suche – zmniejsza to ryzyko infekcji wirusowych lub grzybowych. Miejsce cięcia pędu nie powinno być poszarpane, a jeśli tak się zdarzy, trzeba zaopatrzyć się w maść antyfungicydową.

 

Dodatkowo warto pamiętać, że przed przycinaniem żywopłotu w celu jego formowania powinno się zmierzyć rośliny (np. sznurkiem) i zaznaczyć (tak u góry, jak i po bokach) odcinek, który zostanie wycięty. Brak precyzji może bowiem skutkować nieestetycznym kształtem pędów oraz problemami z formowaniem żywopłotu w kolejnych sezonach. Po cięciu roślina wymaga nawożenia za pomocą  nawozu do iglaków

Zobacz również

Do góry