Cięcie drzew i krzewów owocowych

Jak dbać o przydomowe sady

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale przycinanie drzew oraz krzewów owocujących w pewnych sytuacjach jest bardzo wskazane. Pytanie jednak, o które drzewa i krzewy chodzi i jak zabrać się za tę czynność?

PRZYCINANIE DRZEW OWOCOWYCH

W praktyce przycinanie drzew owocowych nie jest czynnością skomplikowaną. Regularne cięcie drzew owocowych wspomaga ich rozwój, stanowi też sposób na ograniczenie aktywności szkodników. Komuś może się wydawać, że przycinanie drzew jest dla nich szkodliwe. To błąd, ponieważ przycinanie drzew owocowych jest zwyczajną praktyką wśród profesjonalnych hodowców. Należy wykonywać je w okresach spoczynku oraz wegetacji. Gdy ktoś pyta, jak ciąć drzewa owocowe, warto odnosić się do techniki. Będzie to skuteczne działanie, gdy posłużymy się odpowiednim narzędziem. Jeśli komuś cięcie drzew owocowych, w tym jabłoni lub gruszy sprawia problem, warto zwrócić się do fachowców. Odrębną sprawą jest cięcie starych drzew owocowych. Bez względu na kontekst, to działanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonując przycinanie drzew owocowych, w tym drzew owocowych w lecie, zawsze miejmy na uwadze potrzeby gatunku.

CIĘCIE KRZEWÓW OWOCOWYCH

Trzeba mieć również wiedzę, dzięki której ten zabieg pielęgnacyjny odbędzie się we właściwy sposób. Istnieją tu wskazówki odpowiednie dla każdego z gatunków. Jeśli chodzi o cięcie malin, a także cięcie jeżyn należy dokonać cięć po zbiorach letnich, a także drugi raz zimą – wtedy obcina się pędy tuż przy ziemi. Zobaczmy, jak się sprawy mają, gdy chodzi o cięcie agrestu oraz porzeczek. Przy porzeczkach likwidujemy stare pędy liczące więcej niż trzy lata oraz te najsłabsze. Przy agreście postępujemy podobnie, przy czym robimy to nad pędem skierowanym w górę. Cięcie krzewów owocowych w tym momencie jest konieczne. Nie sposób pominąć cięcie borówki. Jeśli krzew jest młody, przez około trzy lata wymaga nieznacznego przycinania, obejmującego słabe i martwe pędy. Warto też przyswoić sobie informacje, jeśli chodzi o cięcie krzewów aronii – należy redukować je po posadzeniu do jednej trzeciej długości. Nie ma problemu, jeśli cięcie krzewów owocowych w tym przypadku wykonamy już w okresie letnim.

NARZĘDZIA DO PRZYCINANIA DRZEW I KRZEWÓW

Jednym z podstawowych narzędzi ogrodniczych jest sekator. Stanowi on atrybut o sporym znaczeniu, ponieważ mając dobry sekator w ręku można sobie znacznie ułatwić zadania pielęgnacyjne. Bardzo dobrze sprawdzą się nożyce ogrodowe (niektórzy uważają, że to odrębne narzędzie, inni, że to synonim sekatora). Ważne jest, aby były one odpowiednio ostre i starannie wykonane. Jeśli chodzi o sekator do gałęzi, to nie możemy zadowolić się byle czym. Narzędzie musi być solidne i trwałe. Część hodowców zastanawia się, jaki sekator do cięcia drzew będzie najlepszy. Nie ma tu jednej odpowiedzi, ponieważ w sprzedaży znajduje się wiele interesujących produktów. Bez względu na to, jaki sekator do cięcia drzew owocowych wybierzemy, to najważniejsze, aby dobrze nam się z nim pracowało. To jakie nożyce do cięcia drzew sprawdzą się w naszym przypadku zależy od wielu czynników – w tym od hodowanych gatunków. Z pewnością należy zawsze kupować takie narzędzia do cięcia drzew, których producent oferuje co najmniej kilkuletnią gwarancję, bo to świadczy o ich znakomitej jakości. Oczywiście, gdy chodzi o narzędzia do cięcia krzewów jest dokładnie tak samo.

Zobacz również

Do góry