5 rzeczy

o których trzeba pamiętać przesadzając rośliny doniczkowe

Jeśli chcemy mieć piękne rośliny doniczkowe, niektóre prace pielęgnacyjne należy wykonywać regularnie. Do podstawowych zabiegów, jakie powinniśmy wykonywać w przypadku roślin doniczkowych jest ich przesadzanie. Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy cieszyć się bujną roślinnością w mieszkaniu.

Zacznijmy od tego, dlaczego rośliny doniczkowe w ogóle należy przesadzać? Młode rośliny, kiedy rosną powiększają nie tylko część nadziemną, ale i podziemną. Korzenie przerastają w końcu całe dostępne podłoże (a w doniczce lub innym pojemniku nie ma go zbyt dużo) i zaczynają sięgać do ścianek donicy. Taki stan powoduje, że zaczynają się nawzajem plątać i przerastać, a w konsekwencji cała roślina przestaje rosnąć. Jak często zatem należy przesadzać rośliny?

Z zasady młode okazy przesadzamy co roku, przyrastają one najszybciej i już po kilku miesiącach bryła korzeniowa wypełnia całą doniczkę. Kiedy roślina osiągnie swoją optymalną wielkość, nie wymaga już tak częstego przesadzania. Choć nie potrzebuje już coraz większej doniczki przesadzanie co około 3-4 lata, jest nadal konieczne. W tym czasie bowiem roślina zużywa zapas zawartych w glebie składników odżywczych. Ponadto w ziemi następuje nagromadzenie szkodliwych substancji, które trafiają tam wraz z wodą i nawozami, a nawet z powietrzem. W stosunku do starszych okazów, które nie wymagają już corocznego przesadzania zwykle nasuwa się pytanie, po czym rozpoznać, że przyszedł czas na zmianę podłoża i doniczki? Rośliny należy przesadzić zawsze wtedy, kiedy zauważymy, że korzenie zaczynają przerastać przez otwory odpływowe pojemnika lub doniczka jest wyraźnie zbyt mała w stosunku do części nadziemnej rośliny. Innymi wskazaniami do przesadzenia rośliny mogą być: pojawiający się mech, żółknące i opadające liście lub ich drobnienie, a także brak kwitnienia.

Przesadzając rośliny należy pamiętać, że najodpowiedniejszym okresem do wykonania tego zabiegu jest koniec lutego i początek marca, wówczas rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy. Zasada ta nie dotyczy roślin, które w tym czasie kwitną (np. cyklamen perski), te najlepiej przesadzić po zakończeniu kwitnienia.

Przed przystąpieniem do przesadzania należy rośliny nawodnić, aby w trakcie zabiegu korzenie nie uległy przesuszeniu.

Kolejna istotna kwestia, to właściwe podłoże. W sprzedaży najczęściej znajdziemy ziemię do roślin kwitnących, np. ZIEMOVIT Ziemia do Roślin Kwitnących lub ZIEMOVIT Ziemia Uniwersalna do roślin zielonych. Dobra ziemia powinna przez dłuższy czas zachowywać luźną strukturę, powinna zawierać torf, odpowiednią ilość nawozu. Niektóre rodzaje roślin wymagają specjalnego podłoża np. azalie, rododendrony, wrzosy o odczynie kwaśnym.

Kiedy już przesadzimy roślinę należy podlać ją tak obficie, aby woda przelała się przez otwory odpływowe w donicy. Wodę, z podstawki należy usunąć po upływie pół godziny. Po pierwszym obfitym podlaniu roślinę powinno się lekko przesuszyć, aby korzenie miały wystarczający dopływ powietrza. Świeżo przesadzona roślina, nawet światłolubna powinna stać w cieniu. Nawożenie możemy rozpocząć dopiero po 6 tygodniach od zabiegu, stosując nawozy płynne marki ZIEMOVIT.

Zobacz również

Do góry