10 najpopularniejszych bylin

do ogrodu sadzonych w okresie jesiennym

Późne lato i początek jesieni, to czas, w którym nadal możemy cieszyć się barwnym i  bujnym kwitnieniem roślin ozdobnych. Byliny uprawiane w pojemnikach możemy sadzić w  naszym ogrodzie przez cały sierpień, a nawet we wrześniu. Wybór jest ogromny, przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym bylinom kwitnącym w drugiej połowie lata.

Projektując jesienną rabatę, z pewnością warto sięgnąć po obficie kwitnące, a ponadto miododajne astry (Aster sp.). Do wyboru mamy gatunki o odmiennym pokroju, różnej wysokości i terminie kwitnienia. Aster krzaczasty (Aster dumosus) charakteryzuje się zwartym, kulistym pokrojem, odmiany osiągają od 15 do 50 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do października, koszyczki kwiatowe zebrane są w baldachowate kwiatostany, u gatunku liliowe z żółtym środkiem.
Aster nowoangielski (A. nowae-angliae) pokrojem przypomina snop zboża, osiąga 100-150 cm wysokości, kwitnie od sierpnia do października. Koszyczki osiągają do 4 cm średnicy, mogą być barwy białej, różowej, czerwonej lub niebieskiej i zamykają się przy pochmurnej pogodzie. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Aster nowobelgijski (A. novi-belgii) przybiera pokrój kulisty lub jajowaty, odmiany osiągają 50-200 cm wysokości, kwitnie od września do października. Odznacza się szybkim i bujnym wzrostem.

Jeśli chcemy cieszyć się intensywnymi kolorami w ogrodzie, aż do później jesieni warto sięgnąć po złocień ogrodowy (Dendranthema xgrandiflora). Popularna chryzantema zachwyca bogactwem różnobarwnych odmian, kwitnących od sierpnia, aż do listopada. Doskonale sprawdzi się w jesiennych kompozycjach na rabacie, w pojemnikach, a także jako roślina na kwiat cięty.

Ozdobą jesiennej rabaty będzie jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jej koszyczki kwiatowe, pojawiające się od lipca do października, charakteryzują się mocno wypukłym, ciemnym środkiem. Kwiaty języczkowate u gatunku są barwy bordowej, odmiany natomiast mogą przybierać kolory od białego, poprzez odcienie różowego, czerwonego, pomarańczowego do zielonego. Spotykane są również odmiany o pełnych kwiatach. Jeżówki doskonale nadają się na kwiat cięty, także do suchych kompozycji, ze względu na dużą trwałość kwiatów.

Do kompozycji w wiejskim, rustykalnym stylu doskonale pasuje dzielżan ogrodowy (Helenium xhybridum). Jego żółte, pomarańczowe i czerwone koszyczki wyglądem przypominają powiewające na wietrze spódniczki baletnic, które cieszą oko od lipca do października. Wiejskie ogrody kojarzą się z ulubionymi przez nasze babcie floksami. Płomyk (floks) wiechowaty (Phlox paniculata) zachwyca pachnącymi, zebranymi w okazałe baldachogrona kwiatami w pastelowych kolorach od lipca do września.

Na suchych i słonecznych stanowiskach dobrze sprawdzi się rozchodnik okazały (Sedum spectabile), bylina osiągająca do 50 cm wysokości, o mięsistych, grubych łodygach i liściach. Kwitnie od września do paździenika, a jego różowe lub czerwone kwiaty zebrane są w płaskie niby baldachy. Wytrzymały na suszę jest także słoneczniczek szorstki (Helianthus helianthoides var. scabra), jego intensywnie zielone, sercowate liście i żółte koszyczki kwiatowe ozdobią ogród aż do września.

Z kolei tam, gdzie gleba jest mocno wilgotna dobrze poczuje się zawilec mieszańcowy (Anemone xhybrida) jego białe, różowe i fioletowe kwiaty ozdobią ogród od sierpnia, aż do przymrozków, a kiedy przekwitną ozdobą rabaty staną się jego białe, wełniste owoce.

Zobacz również

Do góry