Wrzosiec czerwony


Erica carnea

charakterystyka

Wys. dorosłej rośliny

ok. 30 cm

stanowisko

Słońce, półcień

Termin kwitnienia

II-V

Typ gleby

Lekka, przepuszczalno-piaszczysta, średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta

Forma sadzenia

w grupach, ok. 15-30 sztuk jednej odmianyopis ogólny

Wrzosiec jest zwiastunem wiosny. W zależności od odmiany kwitnie w różnych barwach: białej, zielonej, fioletowej, czerwonej, różowej i innych. Jest krzewinką liściastą, zimozieloną o wysokości ok 30 cm i pokroju poduszkowatym. Barwne, drobne kwiaty zebrane są w szczytowe baldachogrona. Liście są małe i łuskowate, wykazują się dużą mrozoodpornością.

Popularne odmiany:

• Golden Starlet – ma białe kwiaty, które kwitną w marcu i kwietniu. Osiąga wysokość do 25 cm.
• Rubinteppich – od Golden Starlet odróżnia go kolor kwiatów i osiągana wysokość. Odmiana ta kwitnie na różowo i rośnie do 35 cm.


sadzenie

terminy:

 • Zalecany termin sadzenia: od końca kwietnia do maja. Wrzośce można również sadzić ciepłą jesienią.
 • Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec - listopad; północno wschodnia Polska: kwiecień - październik). Przed sadzeniem należy się upewnić, że grunt jest rozmarznięty. 

Przygotowanie gruntu i rośliny:

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne!

Upewnij się, że grunt jest rozmarznięty. Oczyść glebę ze wszystkich nieczystości, np. pozostałości po budowie. 

W pierwszej kolejności usuń chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Odchwaszczanie chemiczne wykonaj na ok. 4 tygodnie przed posadzeniem rośliny. Najlepiej i najskuteczniej zrobisz to przy użyciu środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. 

Odchwaszczanie możesz też wykonać mechanicznie – za pomocą wideł amerykańskich –zajmie to jednak dużo więcej czasu. 

Sprawdź rodzaj gleby, na której chcesz posadzić swoje wrzosy. Jeśli nie jest odpowiednia, możesz poprawić jej strukturę lub wzbogacić ją o brakujące substancje organiczne. 

Jeśli gleba jest zwięzła, gliniasta i nieprzepuszczalna, możesz dodać piasku. W takiej sytuacji powinieneś też wykonać drenaż. Na 10 cm warstwy kamieni/żwiru/tłucznia kamiennego/keramzytu nasyp 1-2 łopaty np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny.

Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha, dodaj do niej glinę lub torf kwaśny np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny. 

Gleby przeciętne warto przekopać. Zabieg ten usprawni ukorzenianie się roślin. 

Za pomocą szpadla wykop dołek, dostosowany do wielkości rośliny. Zazwyczaj jego średnica jest ok. 1,5 krotnie większa od bryły korzeniowej. Aby swobodnie włożyć roślinę, powinieneś zadbać też o odpowiednią głębokość wykopu – najlepiej, gdy będzie 1,5 raza większy od bryły. 

Pamiętaj, aby poluźnić glebę na dnie oraz na ścianach dołka. Takie postępowanie ułatwi wzrost korzeniom wrzosów. Na dnie dołka zalecamy wykonać drenaż.

Roślinę zakupioną w donicy powinieneś przed posadzeniem zanurzyć na 10-30 minut w wodzie. Podłoże dobrze nasiąknie, a to ułatwi wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika. Podczas przekładania rośliny, bryłę lekko rozluźnij ręką. Jeśli zauważysz, że korzenie są mocno zbite i pozwijane, ponacinaj je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie. 

Pamiętaj, że roślinę hodowaną w donicy, sadzi się w dole o takiej wielkości, jaką miała donica.  Szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny, gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą. w innym przypadku roślina zostanie zaduszona. 

Przygotuj ziemię do zaprawienia dołu np. ZIEMOVIT Ziemia Do Roślin  Kwaśnolubnych lub ZIEMOVIT Ziemia Do Iglaków. Możesz też zrobić mieszankę w proporcji 1:1 ze świeżej ziemi np. ZIEMOVIT Ziemię Uniwersalną oraz ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny. Mieszanka będzie miała pH poniżej 6, co polepszy nam warunki rozwoju rośliny. 

Tak przygotowaną mieszankę lub gotowym specjalistycznym podłożem wypełnij dno dołka, a po umieszczeniu bryły korzeniowej, dosyp ją do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełnij ziemią miejscową. Dobrze ją ubij wokół posadzonej rośliny oraz uformuj płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa).

Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna lub lato, pamiętaj, aby podlać obficie. 

Jeśli widzimy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy po posadzeniu wykonać cięcie sanitarne.

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne!

 

 

·         Upewnij się, że grunt jest rozmarznięty. Oczyść glebę ze wszystkich nieczystości, np. pozostałości po budowie.

·         W pierwszej kolejności usuń chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Odchwaszczanie chemiczne wykonaj na ok. 4 tygodnie przed posadzeniem rośliny. Najlepiej i najskuteczniej zrobisz to przy użyciu środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne.

 

·         Odchwaszczanie możesz też wykonać mechanicznie – za pomocą wideł amerykańskich –zajmie to jednak dużo więcej czasu.

 

·         Sprawdź rodzaj gleby, na której chcesz posadzić swoje wrzosy. Jeśli nie jest odpowiednia, możesz poprawić jej strukturę lub wzbogacić ją o brakujące substancje organiczne.

 

·         Jeśli gleba jest zwięzła, gliniasta i nieprzepuszczalna, możesz dodać piasku. W takiej sytuacji powinieneś też wykonać drenaż. Na 10 cm warstwy kamieni/żwiru/tłucznia kamiennego/keramzytu nasyp 1-2 łopaty np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny.

 

·         Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha, dodaj do niej glinę lub torf kwaśny np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny.

 

·         Gleby przeciętne warto przekopać. Zabieg ten usprawni ukorzenianie się roślin.

 

·         Za pomocą szpadla wykop dołek, dostosowany do wielkości rośliny. Zazwyczaj jego średnica jest ok. 1,5 krotnie większa od bryły korzeniowej. Aby swobodnie włożyć roślinę, powinieneś zadbać też o odpowiednią głębokość wykopu – najlepiej, gdy będzie 1,5 raza większy od bryły.

 

·         Pamiętaj, aby poluźnić glebę na dnie oraz na ścianach dołka. Takie postępowanie ułatwi wzrost korzeniom wrzosów. Na dnie dołka zalecamy wykonać drenaż.

 

·         Roślinę zakupioną w donicy powinieneś przed posadzeniem zanurzyć na 10-30 minut w wodzie. Podłoże dobrze nasiąknie, a to ułatwi wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika. Podczas przekładania rośliny, bryłę lekko rozluźnij ręką. Jeśli zauważysz, że korzenie są mocno zbite i pozwijane, ponacinaj je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie.

 

Pamiętaj, że roślinę hodowaną w donicy, sadzi się w dole o takiej wielkości, jaką miała donica.  Szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny, gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą. w innym przypadku roślina zostanie zaduszona.

·         Przygotuj ziemię do zaprawienia dołu np. ZIEMOVIT Ziemia Do Roślin  Kwaśnolubnych lub ZIEMOVIT Ziemia Do Iglaków. Możesz też zrobić mieszankę w proporcji 1:1 ze świeżej ziemi np. ZIEMOVIT Ziemię Uniwersalną oraz ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny. Mieszanka będzie miała pH poniżej 6, co polepszy nam warunki rozwoju rośliny.

Tak przygotowaną mieszankę lub gotowym specjalistycznym podłożem wypełnij dno dołka, a po umieszczeniu bryły korzeniowej, dosyp ją do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełnij ziemią miejscową. Dobrze ją ubij wokół posadzonej rośliny oraz uformuj płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa).

 

·         Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna lub lato, pamiętaj, aby podlać obficie.

·         Jeśli widzimy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy po posadzeniu wykonać cięcie sanitarne.

Ściółkowanie:

• Zabieg wykonuj każdego roku na wiosnę. Takie działanie ograniczy rozwój chwastów i parowanie wody z gleby.

• Przestrzeń wokół rośliny wyściółkuj rozdrobnioną korą. Najlepsza jest kora sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji 20-80 mm. Ułożona warstwa nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości.

• Zalecane jest też ściółkowanie wysokim torfem, np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny, przekompostowanymi trocinami lub kamykami.


pielęgnacja

Nawodnienie:

 • Zależy od bardzo wielu czynników np. pory roku, aktualnej pogody, występujących warunków glebowych oraz wymagań danego gatunku jak i odmiany. Należy monitorować stan wilgotności gleby i do niego dopasować podlewanie.

  • Rośliny nowo posadzone wymagają większego zapotrzebowania na wodę. Młode krzewiki przez pierwsze 2 tygodnie podlewaj 3xtydzień.

  • Najlepszą porą na podlewanie jest wieczór lub ranek. Nigdy nie podlewaj w ciągu dnia – zwłaszcza w upalne dni, gdyż może dojść do poparzenia rośliny.

  • Rośliny zimozielone takie, jak wrzos, należy podlewać również późną jesienią a nawet zimą. Zwłaszcza, jeśli nie ma śniegu i mrozu. Tak samo postępuj wczesną wiosną. W tym terminie rośliny zimozielone narażone są na suszę fizjologiczną. Dzięki dobremu nawodnieniu jest dużo większa szansa na ich lepsze przezimowanie.

  • Na glebach lekkich i piaszczystych zaleca się regularne nawadnianie szczególnie w czasie intensywnego wzrostu (wiosna, lato) oraz podczas upałów.

  • 1-3 rok od posadzenia: W przypadku deszczowej pogody, roślinę podlewaj co 7-15 dni, w okresach suchych co 5-7 dni. W zależności od rozmiarów rośliny, nawadniaj ją dużymi porcjami ok. 5-10 litrów wody na roślinę.

  Nie podlewaj często i małymi ilościami wody! Powoduje to jedynie zwilżenie górnej warstwy gleby, w której nie występują korzenie. Powtarzany taki błąd spowoduje, że korzenie roślin będą rosły ku górze, co zwiększy ich podatność na susze. Ważne jest, aby nie podlewać pod samym pniem rośliny, gdyż aktywne korzenie sięgają poza średnicę bryły. Zaleca się założenie systemu nawadniającego – linii kroplującej.

  • po 2-3 latach od posadzenia: gdy roślina się już ukorzeni zaleca się podlewanie o wiele rzadsze niż po posadzeniu, przynajmniej co 14-21 dni w okresach, gdy nie pada deszcz oraz co 21-28 dni w przypadku deszczowej pogody.

  • W przypadku krzewinek uprawianych w pojemnikach, zleca się, aby na jedną roślinę zużyć ok 2-5 litrów wody w zależności od jej rozmiarów.

Nawożenie:

• Nowo posadzone krzewy potrzebują nawożenia wolno działającego- ZIEMOVIT Nawóz Długodziałający Do Nawożenia Iglaków. W zależności od wielkości rośliny wymieszaj 10-20 g nawozu z około 10 l podłoża, w które będzie wsadzana roślina.

• Kwasolubne krzewinki co roku potrzebują nawożenia wiosennego. Wykonaj je na koniec marca/początek kwietnia. W zależności od wielkości rośliny rozsyp równomiernie wokół zasięgu korony krzewu ZIEMOVIT Nawóz Długodziałający Do Nawożenia Iglaków w dawce do 50g/m2. W celu jego rozpuszczenia, podlej roślinę czystą wodą.

Lub

• Wykonaj nawożenie wiosenne w terminie na koniec marca - początek kwietnia. W zależności od wielkości rośliny rozsyp ZIEMOVIT Nawóz Granulowany Do Roślin Kwasolubnych w dawce 10-15 g na roślinę. Zabieg powtarzaj aż do połowy sierpnia, co 14 dni.

• Do nawożenia wiosennego możesz również użyć ZIEMOVIT Nawóz Granulowany Do Iglaków. Nawożenie tym preparatem powtarzamy maksymalnie 3 razy w roku: marzec/kwiecień, czerwiec, lipiec.

• W celu poprawienia warunków wzrostu, jak i zabieganiu rozwojowi chorób, zaleca się stosowanie ZIEMOVIT Nawóz płynny do roślin kwitnących lub ZIEMOVIT Nawóz płynny do roślin zielonych. Wrzos podlej 10-15 ml środka chemicznego na 2 l czystej wody. Zabieg powtarzaj co 5-8 dni w okresie od marca do października.

• W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2-tygodniowym.

• Pamiętaj, aby ostatnie nawożenie azotem wykonać do lipca/połowy sierpnia. Stosowanie nawożenia po tym terminie spowoduje pobudzenie rośliny do wzrostu. Wrzos nie zdąży przygotować się do zimy i będzie ulegał przemarzaniu.

Cięcie:

Wrzos bardzo dobrze znosi cięcie.

• W terminie od końca lutego do końca marca należy wykonać cięcie wczesnowiosenne.
• Wrzos trzeba każdego roku regularnie przycinać. Roślina kwitnie na tzw. pędach tegorocznych. Nie wykonanie nawet 1 cięcia wpłynie na pokrój ze względu na zdrewniałe części, które nie wypuszczają już nowych pędów.

• Pamiętaj: nie ścinaj zbyt nisko. Zostaw ok. 2 cm nad zdrewniałymi pędami. Cięcie wykonuj ostrym sekatorem.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami:

• szkodniki: mszyce. Zwalczaj je przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku preparatem ABDICO.

• choroby bakteryjne: mączniak prawdziwy, rdza. Zwalczaj je przez usunięcie porażonych pędów liści oraz zastosowanie oprysku odpowiednim środkiem.

Zabezpieczenie przed zimą:

Nie trzeba zabezpieczać, ale w surowe zimy zalecane jest obłożenie kopczyka gałązkami iglastymi – najlepiej jodły. 


Do góry