Winobluszcz pięciolistkowy


Parthenocissus quinquefolia

charakterystyka

Wys. dorosłej rośliny

10-20 m

stanowisko

Słońce, półcień

Termin kwitnienia

VI-VIII

Typ gleby

Lekka, przepuszczalno-piaszczysta, średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta, ciężka, słabo przepuszczalno-gliniasta

Forma sadzenia

pojedynczo lub w grupach, zalecane prowadzenie na mocnych podporach, pergolach czy innych konstrukcjachsadzenie

terminy:

Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach: przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec - listopad; północno wschodnia Polska: kwiecień - październik). Należy dostosować termin do momentu rozmarznięcia gruntu.
Zalecany termin sadzenia to wiosenny termin od kwietnia do maja oraz od sierpnia do października.

Przygotowanie gruntu i rośliny:

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne.  

W pierwszej kolejności warto usunąć chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Najlepiej i najskuteczniej zrobić to poprzez zastosowanie środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. Odchwaszczanie chemiczne należy wykonać ok. 4 tygodni  przed posadzeniem rośliny. Chwasty możemy usunąć również metodą mechaniczną np. przekopać teren za pomocą wideł amerykańskich i dokładnie oczyścić z niepożądanych kłączy. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna. Należy oczyścić grunt z nieczystości np. pozostałości po budowie, gruz.

Zaleca się sprawdzić na jakiej glebie będziemy sadzić roślinę aby móc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu np. poprzez poprawę struktury czy wzbogacenie w substancje organiczne. Jeśli mamy glebę zwięzłą, gliniastą nieprzepuszczalną wówczas możemy dodać piasku lub żwiru a resztę dołu wypełniamy miejscową ziemią zmieszaną z torfem odkwaszonym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha należy dodać glinę lub odkwaszony torf np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Gleby przeciętne warto przekopać, co usprawni ukorzenienie się roślin.

Za pomocą szpadla wykopujemy dołek pod kątem 45 stopni, dostosowany do wielkości rośliny zazwyczaj w przypadku pnączy o szerokości 20-40 cm oraz głębokości 40-80 cm, tak, aby można było swobodnie włożyć w dołek roślinę i obsypać bryłę korzeniową ziemią. Za pomocą szpadla wzruszamy glebę na dnie oraz na ścianach dołka w celu ułatwienia wzrostu korzeniom.

Rośliny, produkowane w donicach przed posadzeniem powinny zostać na kilka minut (10-30) zanurzone w wodzie, aby ułatwić wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika oraz aby podłoże dobrze nasiąkło. Podczas wyjmowania staramy się nie rozbijać bryły korzeniowej, jedynie rozluźniamy ją ręką.

Należy pamiętać, że roślinie nie można zmieniać poziomu gleby a szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny gdzie stykała się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą, w innym przypadku pnącze zostanie zaduszone. Dlatego sadzimy roślinę na takiej samej głębokości na jakiej rosło dotychczas.

Dołek wypełniamy do połowy np. odkwaszonym torfem ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony dając lepsze warunki rozwoju dla rośliny a resztę uzupełniamy ziemią miejscową. Ziemię wokół posadzonej rośliny dobrze ubijamy oraz formujemy płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa), która będzie  zatrzymywała wodę. Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia.

Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić po 4-6 tygodniach od posadzenia, po przyjęciu się systemu korzeniowego w glebie. Jeśli sadzimy rośliny jesienią nawozimy je dopiero wiosną .

Przestrzeń wokół rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą najlepsza jest sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji (20-80 mm). Warstwa ta nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Zalecane jest też ściółkowanie kompostem ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm. Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.

Jeśli widźmy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy wykonać ciecie sanitarne po posadzeniu.

*Zaleca się zapewnić podporę dla pnączy umożliwiające im odpowiedni wzrost. Można wykonać następujące podpory:

  • konstrukcje z drewna- zaimpregnowane drewno osadzone w metalowych ocynkowanych kotwach
  • metalowe- zabezpieczone przed korozją

*Zaleca się

  • podwiązywanie młodych pnączy, tuż po posadzeniu

Wszystkie pojawiające się chwasty należy systematycznie usuwać. 

Ściółkowanie:

Coroczne na wiosnę w celu ograniczenie rozwoju chwastów i parowania wody z gleby. Najlepiej wykorzystać do tego korę z drzew iglastych- sosna (z liściastych jest toksyczna), torf wysoki, trociny przekompostowane lub kamyk.


pielęgnacja

Nawodnienie:

  • Zależy od bardzo wielu czynników np. pory roku, aktualnej pogody, występujących warunków glebowych oraz wymagań danego gatunku jak i odmiany. Rośliny nowo posadzone, wymagają większego zapotrzebowania na wodę, niż te które po 3-4 latach dobrze się już ukorzeniły. Należy monitować stan wilgotności gleby i dostosować do tego podlewanie. Najlepszą porą jest wieczór lub wcześnie rano. Nigdy nie podlewajmy w ciągu dnia a w szczególności w upalne dni, gdyż krople wody pozostające na liściach skupiają promienie słoneczne i w ten sposób dochodzi do poparzenia rośliny. Nowo posadzone rośliny należy obficie nawodnić. Zaleca się podlewać rośliny do połowy jesieni, a w przypadku spadku temperatury należy ograniczyć. Ostatnie podlewanie powinno być obfite
  • Na glebach lekkich i piaszczystych zaleca się regularne nawadnianie szczególnie w czasie intensywnego wzrostu (wiosna, lato) oraz podczas upałów ze względu na preferencje winobluszczu do gleby wilgotnej.
  • 1-4 rok od posadzenia: należy podlewać przynajmniej co 3-5 dni w okresach gdy deszcz nie pada, co 5-14 dni w przypadku deszczowej pogody. Czyli podlewamy dużymi porcjami wody 5-15 litrów wody na roślinę w zależności od rozmiarów tak by nasączyć warstwę gleby na głębokości  20-30 cm. Nie podlewamy często i małymi ilościami wody, gdyż powoduje to jedynie zwilżenie górnej warstwy gleby, w której nie występują korzenie. Powtarzany taki błąd spowoduje, że korzenie roślin będą rosły ku górze, co zwiększy ich podatność na susze. Ważne jest aby nie podlewać pod samym pniem/pędem rośliny, gdyż aktywne korzenie sięgają poza średnicę bryły. Należy pamiętać, że nie można podlewać bluszczu po liściach. Ręczne podlewanie jest zabiegiem czasochłonnym dlatego zalecenie jest założenie systemu nawadniającego- linii kroplującej.
  • po 3-4 latach od posadzenia: gdy roślina się już ukorzeni zaleca się podlewanie o wiele rzadsze niż po posadzeniu, przynajmniej co 7-14 dni w okresach gdy nie pada deszcz, oraz co 14-21 dni w przypadku deszczowej pogody uwzględniając zasadę- rzadziej a więcej.
  • W przypadku pnączy uprawianych w pojemnikach, zleca się aby na jedną roślinę zużyć ok 3-5 litrów wody.
  • Zawracajmy uwagę na monitorowanie wilgotności podłoża pnączy posadzonych przy murze pod okapem dachu, ze względu na mniejsze docieranie wody opadowej

Nawożenie:

1 rok po posadzeniu- nawozimy połową zalecanej dawki nawozu.
2-3 lata po posadzeniu- nawozimy pełną dawką lub po upływie tego czasu gdy roślina słabo rośnie. W celu poprawy warunków wzrostu jak i zabieganiu rozwojowi chorób zaleca się:
1. Nawożenie wiosenne: koniec marca - początek kwietnia, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji i pojawiania się pierwszych pędów: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY – dawkowanie: 80 g/m2 - co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
2. Nawożenie letnie od końca lipca do połowy sierpnia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY– 10-30 g/m2, co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.

W celu poprawy warunków wzrostu jak i zapobieganiu rozwojowi chorób zaleca się stosowanie NAWOZU PŁYNNEGO DO ROŚLIN ZIELONYCH –dawkowanie: 10-15- ml/ rozpuszczamy w 2 l wody i stosujemy co 5-8 dni, od końca kwietnia do początku sierpnia.

Cięcie:

Jeśli chcemy aby nasz winobluszcz był zagęszczony należy w pierwszym roku po posadzeniu przyciąć go nie wyżej niż 30 cm od podłoża. . Dzięki takiemu zabiegowi, wyrosną nowe pędy z podstawy krzewu zagęszczając go od dołu. Jeśli sadzimy pnącze jesienią poczekajmy z cięciem do wiosny


Cięcie wczesnowiosenne (od końca lutego – do końca marca)

  • 1 -3 rok - skracamy pędy od 1/3 do 2/3 długości co spowoduje rozkrzewienie poniższych pąków. Przy okazji możemy przeprowadzić cięcie sanitarne- polegające na usuwaniu chorych, zamarłych, suchych oraz krzyżujących się pędów. 3 i kolejne: cięcie sanitarne- polegające  na usuwaniu chorych i zamarłych pędów, suchych oraz krzyżujących się pędów. Ciecia wykonujemy ostrym sekatorem, powyżej paka lub rozgałęzienia. Cięcie powinno być ukośne, tak by najwyższe miejsce znajdowało się nad pąkiem 

Należy pamiętać, że winobluszcz dobrze znosi cięcie przez cały okres wegetacyjny 

Ochrona przed szkodnikami i chorobami:

Winobluszcz jest pnączem bardzo odpornym na choroby i szkodniki.

szkodniki: mszyce - zwalczanie przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku ABDICO

Zabezpieczenie przed zimą:

Nie trzeba zabezpieczać


Do góry