Sosna czarna


Pinus nigra

charakterystyka

Wys. dorosłej rośliny

do 24-45 m

stanowisko

Słońce

Termin kwitnienia

roślina całoroczna

Typ gleby

Lekka, przepuszczalno-piaszczysta, średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta

Forma sadzenia

pojedynczo lub w luźnych grupachopis ogólny

Szybko rosnące drzewo iglastym, które początkowo ma szerokostożkowy pokrój. Z czasem osiąga wysokość 15-20 m i kilka metrów szerokości, a jego pokrój staje się parasolowaty. Docelowo osiąga 25-45 m wysokości. Sosna czarna jest zimozielona i charakteryzuje się bardzo ozdobną, spękaną korę. Igły skupione po 2 szt. w pęczku, ciemnozielone, sztywne o długości 8-14 cm. Szyszki jasnobrązowe, jajowate o długości 8 cm. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jest mało wymagające, odporne na wiatry i sztormy.

Popularne odmiany:

 • Globosa – odmiana o zwartym i kulistym pokroju, osiągająca niewielkie rozmiary. Mało wymagająca. Doskonale sprawdzi się w małych ogrodach, na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych.
 • Nana – odmiana karłowata, polecana do małych ogrodów. Charakteryzuje się kulistym i zwartym pokrojem. Przy niewielkich przyrostach rocznych – do około 10 cm – osiąga do kilku metrów wysokości.
 • Pyramidalis – atrakcyjna, smukła odmiana, która z czasem osiąga piramidalny pokrój.


sadzenie

terminy:

 • Rośliny sadzone wiosną i latem są bardziej narażone na przesychanie i potrzebują intensywnego podlewania. Zalecany termin sadzenia dla iglaków: od końca sierpnia do października.
 • Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec-listopad; północno- wschodnia Polska: kwiecień - październik). Przed sadzeniem należy się upewnić, że grunt jest rozmarznięty.
 • Rośliny balotowane (bryła korzeniowa zawinięta w jutę i czasami w metalową siatkę- pamiętaj, aby ich nie zdejmować, możesz jedynie poluzować drut przy szyjce korzeniowej): termin sadzenia uzależniony jest od rozpoczęcia przyrostu – kwiecień – lub od zakończenia - wrzesień.

Przygotowanie gruntu i rośliny:

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin sprawdzić, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne!  

 • Upewnij się, że grunt jest rozmarznięty. Oczyść grunt ze wszystkich nieczystości, np. pozostałości po budowie!
 • W pierwszej kolejności usuń chwasty, w szczególności: perz, powój, skrzyp. Odchwaszczanie chemiczne wykonaj na ok. 4 tygodnie przed posadzeniem rośliny. Najlepiej i najskuteczniej zrobisz to przy użyciu środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne.
 • Odchwaszczanie możesz też wykonać mechanicznie – za pomocą wideł amerykańskich – jednak zajmie to dużo więcej czasu.
 • Sprawdź rodzaj gleby, na której chcesz posadzić swój świerk. Jeśli nie jest odpowiednia, możesz poprawić jej strukturę lub wzbogacić ją o brakujące substancje organiczne.

  • Za pomocą szpadla wykop dołek, dostosowany do wielkości rośliny.  Zazwyczaj jego średnica jest 1,5 krotnie większa od bryły korzeniowej.  Aby swobodnie włożyć roślinę, powinieneś zadbać też o odpowiednią głębokość wykopu – najlepiej, gdy będzie 1,5 raza większa od bryły.
  • Pamiętaj, żeby poluźnić glebę na dnie oraz ścianach dołka. Takie postępowanie ułatwi wzrost korzeniom jodły.
 • Jeśli gleba jest zwięzła, gliniasta i nieprzepuszczalna, możesz dodać piasku lub żwiru.  Resztę dołu wypełnij miejscową ziemią zmieszaną z torfem ogrodniczym kwaśnym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny.
 • Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha, wymieszaj ją z gliną lub torfem kwaśnym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny. Gleby przeciętne warto przekopać, by polepszyć ukorzenienie się roślin.
 • Roślinę zakupioną w donicy powinieneś przed posadzeniem zanurzyć na 10-30 minut w wodzie. Podłoże dobrze nasiąknie, a to ułatwi wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika. Podczas przekładania rośliny, bryłę lekko rozluźnij ręką. Jeśli zauważysz, że korzenie są mocno zbite i pozwijane, ponacinaj je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie.

  Pamiętaj, że roślinę hodowaną w donicy, sadzi się w dole o takiej wielkości, jaką miała donica. Szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny, gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą. W innym przypadku roślina zostanie zaduszona. Roślinna powinna być wypoziomowana, dlatego zaleca się sadzić ją przy pomocy dwóch osób.

 

 • Przygotuj ziemię do zaprawienia dołu np. ZIEMOVIT Ziemia Do Iglaków. Możesz też zrobić mieszankę w proporcji 1:1 ze świeżej ziemi np. ZIEMOVIT Ziemia Uniwersalna oraz ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny. Mieszanka będzie miała pH poniżej 6, co polepszy warunki rozwoju rośliny.

  Tak przygotowaną mieszanką wypełnij dno dołka, a po umieszczeniu bryły korzeniowej, dosyp ją do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełnij ziemią miejscową. Dobrze ją ubij wokół posadzonej rośliny oraz uformuj płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa).
 • Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna lub lato pamiętaj, aby podlać obficie.
 • Jeśli widźmy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy po posadzeniu wykonać ciecie sanitarne. Ściółkowanie:

 • Przestrzeń wokół rośliny wyściółkuj rozdrobnioną korą. Najlepsza jest kora sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji 20-80 mm. Ułożona warstwa nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Dzięki temu Twoja jodła zachowa odpowiedni poziom pH.
 • Zalecane jest też ściółkowanie kompostem, ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm.
 • Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.


pielęgnacja

Nawodnienie:

Zależy od bardzo wielu czynników np. pory roku, aktualnej pogody, występujących warunków glebowych oraz wymagań danego gatunku, jak i odmiany. Należy monitorować stan wilgotności gleby i do niego dostosować podlewanie.

 

 • Rośliny nowo posadzone wymagają większego zapotrzebowania na wodę. Młode iglaki przez pierwsze 2 tygodnie podlewaj 3x/tydzień.
 • Najlepszą porą na podlewanie jest wieczór lub wcześnie rano. Nigdy nie podlewaj w ciągu dnia – zwłaszcza w upalne dni, gdyż może dojść do poparzenia rośliny.
 • Na glebach lekkich i piaszczystych zaleca się regularne nawadnianie szczególnie w czasie intensywnego wzrostu (wiosna, lato) oraz podczas upałów.
 • 1-4 rok od posadzenia: w przypadku deszczowej pogody, roślinę podlewaj co 7-15 dni, a w okresach suchych, co 5-7 dni. W zależności od rozmiarów rośliny, nawadniaj ją dużymi porcjami ok. 15-40 litrów wody na roślinę.

 • po 3-4 latach od posadzenia: gdy roślina się już ukorzeni zaleca się podlewanie o wiele rzadsze niż po posadzeniu, przynajmniej co 7-10 dni w okresach, gdy nie pada deszcz oraz co 10-21 dni w przypadku deszczowej pogody.
 • W przypadku iglaków uprawianych w pojemnikach, zaleca się, aby na jedną roślinę zużyć ok 5-20 litrów wody w zależności od jej rozmiarów. 

Nawożenie:

Ważne: Sosna czarna jako jedna z niewielu roślin iglastych nie wymaga gleby kwaśnej, wręcz przeciwnie lepiej czuje się na glebach zasadowych. Dlatego nie używamy nawozów do roślin kwasolubnych czy iglastych.

Nowo posadzone drzewa:

 • potrzebują nawożenia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY – dawkowanie: 80 g/m2, , co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół zasięgu korony drzewa, zalecane jest podlanie czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni, można również w zależności od wielkości rośliny 10-30 g nawozu dokładnie wymieszać z około 10l podłoża, w które będzie wsadzana roślina
 • potrzebują nawożenia w celu poprawienia zintensyfikowania wybarwienia igieł i zapobiegania chorobom grzybowym – ZIEMOVIT Nawóz Krystaliczny Przeciwko Brązowieniu Igieł- podlewanie (20g/20l wody) 2 razy od kwietnia do czerwca i raz wczesną jesienią, opryskiwanie (10g/1l wody) – od kwietnia 2-3 razy w odstępach minimum 10 dniowych

2-3 lata po posadzeniu drzewa rozwijające się prawidłowo potrzebują:

 • nawożenie wiosenne: koniec marca - początek kwietnia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY– dawkowanie: 80 g/m2, co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół zasięgu korony drzewa, zalecane jest podlanie czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni, Nawożenie tym preparatem powtarzamy do 3 razy w roku - od marca do lipca 
 • nawożenie w celu poprawienia zintensyfikowania wybarwienia igieł i zapobiegania chorobom grzybowym – ZIEMOVIT Nawóz Krystaliczny Przeciwko Brązowieniu Igieł- podlewanie (20g/20l wody) 2 razy od kwietnia do czerwca i raz wczesną jesienią, opryskiwanie (10g/1l wody) – od kwietnia 2-3 razy w odstępach minimum 10 dniowych


W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.
Pamiętajmy aby ostatnie nawożenie azotem wykonać do lipca/połowa sierpnia. Stosowanie nawożenia po tym terminie spowodujemy pobudzenie roślin do wzrostu, które nie zdąża się przygotować do zimy i będą później ulegały przemarzaniu.

Cięcie:

Cięcie sanitarne należy wykonać wczesną wiosną: od końca lutego do końca marca. Cięcia wykonuj ostrym sekatorem.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami:

 • choroby: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora

 • szkodniki: mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej, borecznik rudy, osnuja sadzonkowa czy korowódka Pniówka. Zwalczaj je przez wycinanie zaatakowanych pędów lub opryski środkami chemicznymi. 

Zabezpieczenie przed zimą:

Nie jest konieczne. W okresie zimowych zalecane jest usuwanie nadmiaru śniegu.


Do góry