Modrzew europejski


Larix decidua

charakterystyka

Wys. dorosłej rośliny

do 35 m

stanowisko

Słońce

Termin kwitnienia

IV-V, krótko przed rozwijaniem się igieł

Typ gleby

średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta

Forma sadzenia

pojedynczo lub w grupach jako żywopłotopis ogólny

Szybko rosnące, duże drzewo o pokroju szeroko stożkowatym, osiągające po 30 latach wys. 15 m. Docelowo dorasta do 35 m. wysokości i 15 m. szerokości. Modrzew ma igły sezonowe, które jesienią przebarwiają się na żółto. Korona jest przejrzysta i ażurowa, a konary łukowato przewieszające. Drzewo to wygląda najefektowniej w okresie wiosny, gdy pokrywa się młodymi igłami oraz szyszkami. Modrzew jest odporny na zanieczyszczenia. 

Popularne odmiany:

Kórnik – karłowaty krzew o odmianie kulistej o średnicy 2 m., polecany do ogródków skalnych i wrzosowisk.

Pendula - odmiana płożąca. 

Repens - o ozdobnych zwisających pędach bez przewodnika. Odmiana ta sięga od 1-15,5 m. Jej wzrost zależy od miejsca szczepienia. 

·         Kórnik – karłowaty krzew o odmianie kulistej o średnicy 2 m., polecany do ogródków skalnych i wrzosowisk.

·         Pendula - odmiana płożąca.

Repens - o ozdobnych zwisających pędach bez przewodnika. Odmiana ta sięga od 1-15,5 m. Jej wzrost zależy od miejsca szczepienia. 


sadzenie

terminy:

 • Rośliny sadzone wiosną i latem są bardziej narażone na przesychanie i potrzebują intensywnego podlewania. Zalecany termin sadzenia dla iglaków: od końca sierpnia do października. 
 • Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec-listopad; północno- wschodnia Polska: kwiecień - październik). Przed sadzeniem należy się upewnić, że grunt jest rozmarznięty. 
 • Rośliny balotowane (bryła korzeniowa zawinięta w jutę i czasami w metalową siatkę- pamiętaj, aby ich nie zdejmować, możesz jedynie poluzować drut przy szyjce korzeniowej): termin sadzenia uzależniony jest od rozpoczęcia przyrostu – kwiecień – lub od zakończenia - wrzesień.

·         Rośliny sadzone wiosną i latem są bardziej narażone na przesychanie i potrzebują intensywnego podlewania. Zalecany termin sadzenia dla iglaków: od końca sierpnia do października.

·         Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec-listopad; północno- wschodnia Polska: kwiecień - październik). Przed sadzeniem należy się upewnić, że grunt jest rozmarznięty.

Rośliny balotowane (bryła korzeniowa zawinięta w jutę i czasami w metalową siatkę- pamiętaj, aby ich nie zdejmować, możesz jedynie poluzować drut przy szyjce korzeniowej): termin sadzenia uzależniony jest od rozpoczęcia przyrostu – kwiecień – lub od zakończenia - wrzesień.

Przygotowanie gruntu i rośliny:

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin sprawdzić, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne! 

 • Upewnij się, że grunt jest rozmarznięty. Oczyść grunt z wszystkich nieczystości, np. pozostałości po budowie!
 • W pierwszej kolejności usuń chwasty, w szczególności: perz, powój, skrzyp. Odchwaszczanie chemiczne wykonaj na ok. 4 tygodnie przed posadzeniem rośliny. Najlepiej i najskuteczniej zrobisz to przy użyciu środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne.
 • Odchwaszczanie możesz też wykonać mechanicznie – za pomocą wideł amerykańskich – jednak zajmie to dużo więcej czasu.
 • Sprawdź rodzaj gleby, na której chcesz posadzić swoją jodłę. Jeśli nie jest odpowiednia, możesz poprawić jej strukturę lub wzbogacić ją o brakujące substancje organiczne.
 • Za pomocą szpadla wykop dołek, dostosowany do wielkości rośliny.  Zazwyczaj jego średnica jest 1,5 krotnie większa od bryły korzeniowej.  Aby swobodnie włożyć roślinę, powinieneś zadbać też o odpowiednią głębokość wykopu – najlepiej, gdy będzie 1,5 raza większa od bryły.
 • Pamiętaj, żeby poluźnić glebę na dnie oraz ścianach dołka. Takie postępowanie ułatwi wzrost korzeniom jodły.

 

 • Jeśli gleba jest zwięzła, gliniasta i nieprzepuszczalna, możesz dodać piasku lub żwiru.  Resztę dołu wypełnij miejscową ziemią zmieszaną z torfem ogrodniczym kwaśnym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny.

 

 • Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha, wymieszaj ją z gliną lub torfem kwaśnym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny. Gleby przeciętne warto przekopać, by polepszyć ukorzenienie się roślin.

 

 • Roślinę zakupioną w donicy powinieneś przed posadzeniem zanurzyć na 10-30 minut w wodzie. Podłoże dobrze nasiąknie, a to ułatwi wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika. Podczas przekładania rośliny, bryłę lekko rozluźnij ręką. Jeśli zauważysz, że korzenie są mocno zbite i pozwijane, ponacinaj je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie.

  Pamiętaj, że roślinę hodowaną w donicy, sadzi się w dole o takiej wielkości, jaką miała donica. Szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny, gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą. W innym przypadku roślina zostanie zaduszona. Roślinna powinna być wypoziomowana, dlatego zaleca się sadzić ją przy pomocy dwóch osób.

 

 • Przygotuj ziemię do zaprawienia dołu np. ZIEMOVIT Ziemia Do Iglaków. Możesz też zrobić mieszankę w proporcji 1: 1 ze świeżej ziemi np. ZIEMOVIT Ziemia Uniwersalna oraz ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny. Mieszanka będzie miała pH poniżej 6, co polepszy warunki rozwoju rośliny.

  Tak przygotowaną mieszanką wypełnij dno dołka, a po umieszczeniu bryły korzeniowej, dosyp ją do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełnij ziemią miejscową. Dobrze ją ubij wokół posadzonej rośliny oraz uformuj płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa).
 • Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna lub lato pamiętaj, aby podlać obficie.
 • Jeśli widźmy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy po posadzeniu wykonać ciecie sanitarne. Ściółkowanie:

 • Przestrzeń wokół rośliny wyściółkuj rozdrobnioną korą. Najlepsza jest kora sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji 20-80 mm. Ułożona warstwa nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Dzięki temu Twoja jodła zachowa odpowiedni poziom pH.
 • Zalecane jest też ściółkowanie kompostem, ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm.
 • Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.


pielęgnacja

Nawodnienie:

 • Zależy od bardzo wielu czynników np. pory roku, aktualnej pogody, występujących warunków glebowych oraz wymagań danego gatunku jak i odmiany. Należy monitorować stan wilgotności gleby i do niego dostosować podlewanie.

  • Rośliny nowo posadzone wymagają większego zapotrzebowania na wodę. Młode iglaki przez pierwsze 2 tygodnie podlewaj 3x/tydzień.
  • Najlepszą porą na podlewanie jest wieczór lub wcześnie rano. Nigdy nie podlewaj w ciągu dnia – zwłaszcza w upalne dni, gdyż może dojść do poparzenia rośliny.
  • Na glebach lekkich i piaszczystych zaleca się regularne nawadnianie szczególnie w czasie intensywnego wzrostu (wiosna, lato) oraz podczas upałów.
  • 1-4 rok od posadzenia: w przypadku deszczowej pogody, roślinę podlewaj co 7-15 dni, a w okresach suchych, co 5-7 dni. W zależności od rozmiarów rośliny, nawadniaj ją dużymi porcjami ok. 15-40 litrów wody na roślinę.

  • po 3-4 latach od posadzenia: gdy roślina się już ukorzeni zaleca się podlewanie o wiele rzadsze niż po posadzeniu, przynajmniej co 7-10 dni w okresach, gdy nie pada deszcz oraz co 10-21 dni w przypadku deszczowej pogody.
  W przypadku iglaków uprawianych w pojemnikach, zaleca się, aby na jedną roślinę zużyć ok 5-20 litrów wody w zależności od jej rozmiarów. 

Nawożenie:

Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić w trakcie sadzenia lub po 4-6 tygodniach od jej posadzenia. Jeśli swoją roślinę posadziłeś jesienią, nawożenie wykonaj dopiero na wiosnę.

 

 • Nowo posadzone rośliny potrzebują nawozu wolno działającego – ZIEMOVIT Nawóz Długodziałający Do Nawożenia Iglaków. W zależności od wielkości rośliny wymieszaj 10-30 g nawozu z około 10 l podłoża, w które będzie wsadzana roślina.

  Powinieneś wykonać również nawożenie w celu poprawienia zintensyfikowania wybarwienia igieł i zapobieganiu chorobom grzybowym – ZIEMOVIT Nawóz Krystaliczny Przeciwko Brązowieniu Igieł.  Podlej nim (20 g/20 l wody) 2 razy od kwietnia do czerwca i raz wczesną jesienią. Opryskiwanie wykonaj 2-3 razy (10 g/1 l wody), zaczynając od kwietnia. Pamiętaj o 10 dniowych odstępach.

  • 2-3 lata po posadzeniu drzewa rozwijające się prawidłowo potrzebują nawożenia wiosennego wykonanego raz na koniec marca - początek kwietnia. Możesz użyć ZIEMOVIT Nawóz Długodziałający Do Nawożenia Iglaków. W zależności od wieku rośliny rozsyp od 100 – 200 g/m2 nawozu wokół zasięgu korony drzewa. Następnie podlej jodłę czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.

Lub

 • Wykonaj nawożenie preparatem ZIEMOVIT Nawóz Granulowany Do Iglaków 3 razy w roku, zaczynając od marca, a kończąc w lipcu. Do 1 m wysokości do 40 g/m2; powyżej 1 m do 80 g/m2.
 • W celu poprawienia zintensyfikowania wybarwienia igieł i zapobiegania chorobom grzybowym, użyj preparatu ZIEMOVIT Nawóz Krystaliczny Przeciwko Brązowieniu Igieł.  Jodłę podlej (20 g/20 l wody) 2 razy: od kwietnia do czerwca i raz wczesną jesienią. Opryskiwać (10 g/1 l wody) możesz od kwietnia (2-3 razy) w odstępach minimum 10 dniowych.
 • W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2-tygodniowym.

Pamiętaj, aby ostatnie nawożenie azotem wykonać do lipca/połowy sierpnia. Stosowanie nawożenia po tym terminie spowodujemy pobudzenie rośliny do wzrostu. Jodła nie zdąży się przygotować do zimy i będzie ulegała przemarzaniu. 

Cięcie:

 • Bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie na żywopłot. Cięcie sanitarne należy wykonać wczesną wiosną: od końca lutego do końca marca. Ciecia wykonujemy ostrym sekatorem

  Terminy: koniec okresu spoczynku (kwiecień) lub po zakończeniu wzrostu (koniec sierpnia, wrzesień, październik).

Ochrona przed szkodnikami i chorobami:

Modrzew jest narażona na grzyby sadzakowe, raka pędów, ochojniki, mszyce, ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Aby się przed nimi uchronić, opryskaj roślinę preparatem ZIEMOVIT Abdico.

Zabezpieczenie przed zimą:

• W pierwszym roku uprawy modrzew europejski powinien być osłonięty na zimę –
młoda roślina może przemarzać.
• W okresie zimowym usuwanie zalecane jest usuwanie nadmiaru śniegu


Do góry