Magnolia pośrednia


Magnolia ×soulangeana

charakterystyka

Wys. dorosłej rośliny

od. 5-15 m

stanowisko

Półcień

Termin kwitnienia

IV-V

Typ gleby

średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta

Forma sadzenia

pojedynczo (ze względu na delikatne korzenie)sadzenie

terminy:

 • Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach: przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec - listopad; północno wschodnia Polska: kwiecień - październik). Należy dostosować termin do momentu rozmarznięcia gruntu.
 • Jeśli mamy do czynienia z roślinami balotowanymi (bryła korzeniowa zawinięta w jutę i czasami w metalową siatkę- pamiętajmy aby ich nie zdejmować, możemy jedynie poluzować drut ściągający siatkę przy szyjce korzeniowej) wówczas, termin sadzenia uzależniony jest od rozpoczęcia przyrostu – kwiecień lub od zakończenia - wrzesień.
 • Zalecany termin sadzenia: od początku marca do początku maja. W tym terminie rośliny lepiej się ukorzenią i będą lepiej przygotowane na zimę.

Przygotowanie gruntu i rośliny:

Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne.
W pierwszej kolejności warto usunąć chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Najlepiej i najskuteczniej zrobić to poprzez zastosowanie środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. Odchwaszczanie chemiczne należy wykonać ok. 4 tygodni przed posadzeniem rośliny. Chwasty możemy usunąć również metodą mechaniczną np. przekopać teren za pomocą wideł amerykańskich i dokładnie oczyścić z niepożądanych kłączy. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna. Należy również oczyścić grunt z nieczystości np. pozostałości po budowie i gruz.
Zaleca się sprawdzić na jakiej glebie będziemy sadzić roślinę aby móc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu np. poprzez poprawę struktury czy wzbogacenie w substancje organiczne. Jeśli mamy glebę zwięzłą, gliniastą nieprzepuszczalną wówczas możemy dodać piasku oraz powinniśmy wykonać drenaż sypiąc 10 cm warstwy kamieni/żwiru/tłucznia kamiennego/keramzytu. Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha należy dodać glinę lub torf kwaśny np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy kwaśny. Gleby przeciętne warto przekopać, co usprawni ukorzenienie się roślin.
Za pomocą szpadla wykopujemy dołek, dostosowany do wielkości rośliny zazwyczaj o średnicy ok. 1,5 krotnie większej niż bryła korzeniowa i głębokości ok 1,5 raza większej od wysokości bryły korzeniowej, tak, aby można było swobodnie włożyć w dołek roślinę i obsypać bryłę korzeniową ziemią. Za pomocą szpadla wzruszamy glebę na dnie oraz na ścianach dołka w celu ułatwienia wzrostu korzeniom.
Rośliny, produkowane w donicach przed posadzeniem powinny zostać na kilka minut (10-30) zanurzone w wodzie, aby ułatwić wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika oraz aby podłoże dobrze nasiąkło. Podczas wyjmowania staramy się nie rozbijać bryły korzeniowej, jedynie rozluźniamy ją ręką. Jeśli po wyjęciu bryły, zauważymy że korzenie są mocno zbite i pozwijane, zalecamy ponacinać je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie. Należy pamiętać, że roślinie nie można zmieniać poziomu gleby a szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą, w innym przypadku roślina zostanie zaduszona. Dlatego sadzimy roślinę na takiej samej głębokości na jakiej rosła dotychczas. Lepiej nawet aby była wyżej ze względu na osiadanie gruntu.
Przygotowujemy ziemię do zaprawienia dołu: ZIEMOVIT Ziemię Uniwersalną, ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny oraz ziemię z ogrodu pozyskaną podczas kopania i robimy mieszankę w proporcji 1:1:1. Mieszanka będzie miała pH ok 5,5 - 6,5, co polepszy nam warunki rozwoju rośliny. Tak przygotowaną mieszankę wypełniamy dno dołka, a po umieszczeniu bryły korzeniowej dosypujemy mieszankę do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełniamy ziemią miejscową której nie możemy udeptywać ani ugniatać ze względu na delikatny system korzeniowy. Wokół posadzonej rośliny formujemy płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa) dzięki niej roślina będzie zatrzymywała wodę i pobierała do korzeni. Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna, lub lato pamiętaj aby podlać obficie.
Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić w trakcie sadzenia lub po 4-6 tygodniach od posadzenia, po przyjęciu się systemu korzeniowego w glebie. Jeśli sadzimy rośliny jesienią nawozimy je dopiero wiosną .
Przestrzeń wokół rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą najlepsza jest sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji (20-80 mm), która jednocześnie zapewni odpowiednie pH gleby iglaków. Warstwa ta nie powinna mieć więcej niż 5-10 cm grubości. Zalecane jest też ściółkowanie kompostem ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm. Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.
Jeśli widźmy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy wykonać ciecie sanitarne po posadzeniu.

Ściółkowanie:

Coroczne na wiosnę w celu ograniczenie rozwoju chwastów i parowania wody z gleby. Najlepiej wykorzystać do tego korę z drzew iglastych- sosna (z liściastych jest toksyczna), torf wysoki np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny, trociny przekompostowane lub kamyk.


pielęgnacja

Nawodnienie:

 • Zależy od bardzo wielu czynników np. pory roku, aktualnej pogody, występujących warunków glebowych oraz wymagań danego gatunku jak i odmiany. Rośliny nowo posadzone, wymagają większego zapotrzebowania na wodę, niż te które po 3-4 latach dobrze się już ukorzeniły. Należy monitować stan wilgotności gleby i dostosować do tego podlewanie. Najlepszą porą jest wieczór lub wcześnie rano. Nigdy nie podlewajmy w ciągu dnia a w szczególności w upalne dni, gdyż krople wody pozostające na igłach skupiają promienie słoneczne i w ten sposób dochodzi do poparzenia rośliny. Nowo posadzone rośliny należy obficie nawodnić. Zaleca się podlewać rośliny do połowy jesieni, a w przypadku spadku temperatury należy ograniczyć. Ostatnie podlewanie powinno być obfite. Dzięki temu jest dużo większa szansa na lepsze przezimowanie. 
 • Na glebach lekkich i piaszczystych zaleca się regularne nawadnianie szczególnie w czasie intensywnego wzrostu (wiosna, lato) oraz podczas upałów.
 • Młode drzewka podlewamy przez pierwsze 2 tygodnie 3 razy w tygodniu. 
 • 1-4 rok od posadzenia: należy podlewać przynajmniej co 5-7 dni w okresach gdy deszcz nie pada, co 7-15 dni w przypadku deszczowej pogody. Czyli podlewamy dużymi porcjami wody 15-40 litrów wody na roślinę w zależności od rozmiarów tak by nasączyć warstwę gleby na głębokości 30-40 cm. Nie podlewamy często i małymi ilościami wody, gdyż powoduje to jedynie zwilżenie górnej warstwy gleby, w której nie występują korzenie. Powtarzany taki błąd spowoduje, że korzenie roślin będą rosły ku górze, co zwiększy ich podatność na susze. Ważne jest aby nie podlewać pod samym pniem rośliny, gdyż aktywne korzenie sięgają poza średnicę bryły. Ręczne podlewanie jest zabiegiem czasochłonnym dlatego zalecane jest założenie systemu nawadniającego- linii kroplującej. 
 • po 3-4 latach od posadzenia: gdy roślina się już ukorzeni zaleca się podlewanie o wiele rzadsze niż po posadzeniu, przynajmniej co 7-10 dni w okresach gdy nie pada deszcz, oraz co 10-21 dni w przypadku deszczowej pogody uwzględniając zasadę- rzadziej a więcej.
 • W przypadku drzew uprawianych w pojemnikach, zleca się aby na jedną roślinę zużyć ok 5-20 litrów wody na roślinę w zależności od jej rozmiarów.

Nawożenie:

Nowo posadzone drzewa:

 • potrzebują nawożenia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY – w zależności od wielkości rośliny 20-30 g nawozu dokładnie wymieszać z około 10l podłoża, w które będzie wsadzana roślina lub 30-40g/m2 równomierne rozrzucić wokół zasięgu korony drzewa, zalecane jest podlanie czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.

2-3 lata po posadzeniu drzewa rozwijające się prawidłowo potrzebują:

 • nawożenie wiosenne: koniec marca - początek kwietnia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY– dawkowanie: 80-120 g/m2, poprzez równomierne rozsypanie wokół zasięgu korony drzewa, zalecane jest podlanie czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni. 
 • nawożenie letnie od końca lipca do początku sierpnia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY - dawkowanie: 80-120 g/m2, poprzez równomierne rozsypanie wokół zasięgu korony drzewa, zalecane jest podlanie czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni. 

W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.
Pamiętajmy aby ostatnie nawożenie azotem wykonać do lipca/połowa sierpnia. Stosowanie nawożenia po tym terminie spowodujemy pobudzenie roślin do wzrostu, które nie zdąża się przygotować do zimy i będą później ulegały przemarzaniu.

Cięcie:

Magnolia źle znosi cięcie. Polecane jedynie cięcie korygujące i sanitarne do wyboru dwa terminy:

 • Cięcie wczesnowiosenne (od końca lutego – do końca marca) w dni bezmroźne i suche - przeprowadzamy cięcie sanitarne- polegające na usuwaniu chorych i zamarłych pędów, suchych oraz krzyżujących się pędów, aby zapewnić równomierny dostęp do światła i poprawić przewietrzanie rośliny. Ciecia wykonujemy ostrym sekatorem.
 • Ciecie letnie (czerwiec) po przekwitnięciu, przeprowadzamy cięcie sanitarne- polegające na usuwaniu chorych i zamarłych pędów, suchych oraz krzyżujących się pędów, aby zapewnić równomierny dostęp do światła i poprawić przewietrzanie rośliny. Ciecia wykonujemy ostrym sekatorem.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami:

szkodniki: mszyce, przędziorek, nornice;  choroby bakteryjne; mączniak prawdziwy, rdza- zwalczanie przez usuniecie porażonych pędów liści itd. zwalczamy przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku ABDICO

Zabezpieczenie przed zimą:

Magnolię zabezpieczamy w pierwszych latach uprawy przed wiatrem i mrozem poprzez osłonięcie korony – białą agrowłókniną, gotowymi osłonkami lub słomianymi matami. Usypujemy kopczyk wokół nasada rośliny z ziemi, kory, trocin o wysokości 30 cm


Do góry