ok. 5-7 m
Słońce, półcień
IV-V
Lekka, przepuszczalno-piaszczysta, średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta
pojedynczo lub w grupach, na żywopłoty
Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne.
W pierwszej kolejności warto usunąć chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Najlepiej i najskuteczniej zrobić to poprzez zastosowanie środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. Odchwaszczanie chemiczne należy wykonać ok. 4 tygodni przed posadzeniem rośliny. Chwasty możemy usunąć również metodą mechaniczną np. przekopać teren za pomocą wideł amerykańskich i dokładnie oczyścić z niepożądanych kłączy. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna. Należy również oczyścić grunt z nieczystości np. pozostałości po budowie i gruz.
Zaleca się sprawdzić na jakiej glebie będziemy sadzić roślinę aby móc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu np. poprzez poprawę struktury czy wzbogacenie w substancje organiczne. Jeśli mamy glebę zwięzłą, gliniastą nieprzepuszczalną wówczas możemy dodać piasku lub żwiru a resztę dołu wypełniamy miejscową ziemią zmieszaną z torfem odkwaszonym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha należy dodać glinę lub odkwaszony torf np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Gleby przeciętne warto przekopać, co usprawni ukorzenienie się roślin.
Za pomocą szpadla wykopujemy dołek, dostosowany do wielkości rośliny zazwyczaj o średnicy ok. 1,5 krotnie większej niż bryła korzeniowa i głębokości ok 1,5 raza większej od wysokości bryły korzeniowej, tak, aby można było swobodnie włożyć w dołek roślinę i obsypać bryłę korzeniową ziemią. Za pomocą szpadla wzruszamy glebę na dnie oraz na ścianach dołka w celu ułatwienia wzrostu korzeniom.
Rośliny, produkowane w donicach przed posadzeniem powinny zostać na 20-30 minut zanurzone w wodzie, aby ułatwić wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika oraz aby podłoże dobrze nasiąkło. Podczas wyjmowania staramy się nie rozbijać bryły korzeniowej, jedynie rozluźniamy ją ręką. Jeśli po wyjęciu bryły, zauważymy że korzenie są mocno zbite i pozwijane, zalecamy ponacinać je nożem lub sekatorem. Zabieg ten pozwoli na lepsze przyjęcie się korzeni w gruncie.
Należy pamiętać, że roślinie nie można zmieniać poziomu gleby a szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny gdzie styka się z glebą w doniczce) nie może być przysypana glebą, w innym przypadku roślina zostanie zaduszona. Dlatego sadzimy roślinę na takiej samej głębokości na jakiej rosła dotychczas. Lepiej nawet aby była wyżej ze względu na osiadanie gruntu.
Dno dołka wypełniamy np. odkwaszonym torfem np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony lub ZIEMOVIT Ziemia Uniwersalna, a po umieszczeniu bryły korzeniowej dosypujemy ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony lub ZIEMOVIT Ziemia Uniwersalna do połowy wysokości. Dzięki temu nowe korzenie będą miały odżywcze podłoże. Resztę uzupełniamy ziemią miejscową którą dobrze ubijamy wokół posadzonej rośliny oraz formujemy płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa) dzięki niej roślina będzie zatrzymywała wodę i pobierała do korzeni. Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia. Jeśli jest to wiosna, lub lato pamiętaj aby podlać obficie.
Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić w trakcie sadzenia lub po 4-6 tygodniach od posadzenia, po przyjęciu się systemu korzeniowego w glebie. Jeśli sadzimy rośliny jesienią nawozimy je dopiero wiosną .
Przestrzeń wokół rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą najlepsza jest sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji (20-80 mm). Warstwa ta nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Zalecane jest też ściółkowanie kompostem ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm. Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.
Jeśli widzimy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy wykonać ciecie sanitarne po posadzeniu.
Coroczne na wiosnę w celu ograniczenie rozwoju chwastów i parowania wody z gleby. Najlepiej wykorzystać do tego korę z drzew iglastych- sosna (z liściastych jest toksyczna), torf wysoki np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Kwaśny , trociny przekompostowane lub kamyk.
Nowo posadzone krzewy:
2-3 lata po posadzeniu, krzewy rozwijające się prawidłowo potrzebują:
W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.
Pamiętajmy aby ostatnie nawożenie azotem wykonać do lipca/połowa sierpnia. Stosowanie nawożenia po tym terminie spowodujemy pobudzenie roślin do wzrostu, które nie zdąża się przygotować do zimy i będą później ulegały przemarzaniu.
szkodniki: mszyce- zwalczamy przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku ABDICO; miniarki, gąsienica, czerwce- zwalczamy je opryskując preparatami chemicznymi
choroby bakteryjne: bakterioza lilaka, zaraza lilaka, mączniak prawdziwy, rdza- zwalczanie przez usunięcie porażonych pędów liści itd. oraz zastosowanie oprysku odpowiednim środkiem
Nie trzeba zabezpieczać.