6-10 m
Słońce
V
średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta
pojedynczo lub w grupach, zalecane prowadzenie na mocnych podporach, pergolach czy innych konstrukcjach
Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach: przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec -listopad; północno wschodnia Polska: kwiecień - październik). Należy dostosować termin do momentu rozmarznięcia gruntu.
Zalecany termin sadzenia: od kwietnia do maja ze względu na wrażliwość glicynii na mróz.
Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne.
W pierwszej kolejności warto usunąć chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Najlepiej i najskuteczniej zrobić to poprzez zastosowanie środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. Odchwaszczanie chemiczne należy wykonać ok. 4 tygodni przed posadzeniem rośliny. Chwasty możemy usunąć również metodą mechaniczną np. przekopać teren za pomocą wideł amerykańskich i dokładnie oczyścić z niepożądanych kłączy. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna. Należy oczyścić grunt z nieczystości np. pozostałości po budowie, gruz.
Zaleca się sprawdzić na jakiej glebie będziemy sadzić roślinę aby móc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu np. poprzez poprawę struktury czy wzbogacenie w substancje organiczne.
Jeśli mamy glebę zwięzłą, gliniastą nieprzepuszczalną wówczas możemy dodać piasku oraz powinniśmy wykonać drenaż sypiąc 10 cm warstwy kamieni/żwiru/tłucznia kamiennego/keramzytu, na to 1-2 łopaty dobrej ziemi kompostowej a resztę dołu wypełniamy miejscową ziemią zmieszaną z torfem odkwaszonym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony.
Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha należy dodać glinę lub odkwaszony torf np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Gleby przeciętne warto przekopać, co usprawni ukorzenienie się roślin.
Za pomocą szpadla wykopujemy dołek dostosowany do wielkości rośliny o średnicy ok. 1,5 krotnie większej niż bryła korzeniowa i głębokości ok. 1,5 raza większej od wysokości bryły, tak, aby można było swobodnie włożyć w dołek roślinę i obsypać bryłę korzeniową ziemią. Za pomocą szpadla wzruszamy glebę na dnie oraz na ścianach dołka w celu ułatwienia wzrostu korzeniom. W przypadku gleby gliniastej warto na dnie dołka wykonać drenaż.
Rośliny, produkowane w donicach przed posadzeniem powinny zostać na kilka minut (10-15) zanurzone w wodzie, aby ułatwić wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika oraz aby podłoże dobrze nasiąkło. Podczas wyjmowania staramy się nie rozbijać bryły korzeniowej, jedynie rozluźniamy ją ręką.
Należy pamiętać, że roślinie nie można zmieniać poziomu gleby a szyjka korzeniowa (ciemny ślad na pniu rośliny gdzie styka się z glebą) nie może być przysypana glebą, w innym przypadku krzew zostanie zaduszony*. Dlatego sadzimy roślinę na takiej samej głębokości na jakiej rosło dotychczas.
Dołek wypełniamy do połowy np. odkwaszony torf np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony dając lepsze warunki rozwoju dla rośliny a resztę uzupełniamy ziemią miejscową. Ziemię wokół posadzonej rośliny dobrze ubijamy oraz formujemy płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa), która będzie zatrzymywała wodę. Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia.
Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić XX dni po posadzeniu. Proszę eksperta o wskazanie
Przestrzeń wokół rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą najlepsza jest sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji (20-80 mm). Warstwa ta nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Zalecane jest też ściółkowanie kompostem ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm. Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.
Jeśli widźmy że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy wykonać ciecie sanitarne.
*Zaleca się zapewnić podporę dla pnączy umożliwiające im odpowiedni wzrost. Można wykonać następujące podpory:
*Zaleca się
Wszystkie pojawiające się chwasty należy systematycznie usuwać.
Coroczne na wiosnę w celu ograniczenie rozwoju chwastów i parowania wody z gleby. Najlepiej wykorzystać do tego korę z drzew iglastych- sosna, torf wysoki, trociny przekompostowane lub kamyk.
1 rok po posadzeniu- nawozimy połową zalecanej dawki nawozu.
2-3 lata po posadzeniu- nawozimy pełną dawką lub po upływie tego czasu gdy roślina słabo rośnie. W celu poprawy warunków wzrostu jak i zabieganiu rozwojowi chorób zaleca się:
1. Nawożenie wiosenne: koniec marca - początek kwietnia, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji i pojawiania się pierwszych pędów: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY – dawkowanie: 80 g/m2, - co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
2. Nawożenie letnie od maja do początku sierpnia: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY– 10-30 g/m2, co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.
W celu poprawy kwitnienia zaleca się stosowanie NAWOZU PŁYNNEGO DO ROŚLIN KWITNĄCYCH – dawkowanie: 10-15- ml/ rozpuszczamy w 2 l wody i stosujemy co 5-8 dni, od końca kwietnia do początku sierpnia.
szkodniki: mszyce - zwalczanie przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku ABDICO
Przed przyjściem zimy zalecane jest usypanie kopczyka wokół podstawy pnączy z podłoży, kory lub trocin o wysokości ok. 30 cm i obłożenie kopczyka gałązkami iglastymi, najlepiej jodły. Pnącza nieodporne na mrozy (2-3 lata po posadzeniu) zaleca się zabezpieczać, słomą lub innym materiałem izolacyjnym, tak aby z wiekiem ich mrozoodporność wzrastała. Po przemarznięciu bardzo dobrze odbija z korzeni.