do 30 m
Półcień, cień
IV-V
średnia, przeciętnie piaszczysto-gliniasta
w grupach, prowadzone po kratce, altanie, pergoli czy ścianie budynku
Rośliny uprawiane w donicach/pojemnikach: przez cały okres wegetacyjny (zachodnia Polska: marzec -listopad; północno wschodnia Polska: kwiecień - październik). Należy dostosować termin do momentu rozmarznięcia gruntu.
Zalecany termin sadzenia to wiosenny termin od kwietnia do maja oraz od sierpnia do października.
Pamiętaj, aby przed posadzeniem roślin upewnić się, którędy prowadzone są instalacje podziemne i napowietrzne.
W pierwszej kolejności warto usunąć chwasty, a w szczególności: perz, powój, skrzyp. Najlepiej i najskuteczniej zrobić to poprzez zastosowanie środka chemicznego np. ZIEMOVIT Agrosar 360 SL, który pomoże zwalczyć chwasty jedno i dwuliścienne. Odchwaszczanie chemiczne należy wykonać ok. 4 tygodni przed posadzeniem rośliny. Chwasty możemy usunąć również metodą mechaniczną np. przekopać teren za pomocą wideł amerykańskich i dokładnie oczyścić z niepożądanych kłączy. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna. Należy oczyścić grunt z nieczystości np. pozostałości po budowie, gruz.
Zaleca się sprawdzić na jakiej glebie będziemy sadzić roślinę aby móc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu np. poprzez poprawę struktury czy wzbogacenie w substancje organiczne. Jeśli mamy glebę zwięzłą, gliniastą nieprzepuszczalną wówczas możemy dodać piasku lub żwiru a resztę dołu wypełniamy miejscową ziemią zmieszaną z torfem odkwaszonym np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Jeśli gleba jest piaszczysta i sucha należy dodać glinę lub odkwaszony torf np. ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony. Gleby przeciętne warto przekopać, co usprawni ukorzenienie się roślin.
Za pomocą szpadla wykopujemy dołek pod kątem 45 stopni, dostosowany do wielkości rośliny zazwyczaj w przypadku pnączy o szerokości 20-40 cm oraz głębokości 40-80 cm, tak, aby można było swobodnie włożyć w dołek roślinę i obsypać bryłę korzeniową ziemią. Za pomocą szpadla wzruszamy glebę na dnie oraz na ścianach dołka w celu ułatwienia wzrostu korzeniom.
Rośliny, produkowane w donicach przed posadzeniem powinny zostać na kilka minut (10-30) zanurzone w wodzie, aby ułatwić wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika oraz aby podłoże dobrze nasiąkło. Podczas wyjmowania staramy się nie rozbijać bryły korzeniowej, jedynie rozluźniamy ją ręką.
Należy pamiętać, że bluszcz sadzimy 5 cm głębiej niż rósł dotychczas (zupełnie inaczej niż w przypadku wszystkich innych drzew, krzewów czy bylin). Dołek wypełniamy do połowy np. odkwaszonym torfem ZIEMOVIT Torf Ogrodniczy Odkwaszony dając lepsze warunki rozwoju dla rośliny a resztę uzupełniamy ziemią miejscową. Ziemię wokół posadzonej rośliny dobrze ubijamy oraz formujemy płytką „misę” (o średnicy 2 razy większej niż bryła korzeniowa), która będzie zatrzymywała wodę. Pierwsze podlewanie najlepiej wykonać zaraz po skończeniu sadzenia.
Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzić po 4-6 tygodniach od posadzenia, po przyjęciu się systemu korzeniowego w glebie. Jeśli sadzimy rośliny jesienią nawozimy je dopiero wiosną .
Przestrzeń wokół rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą najlepsza jest sosnowa, przekompostowana, bez śmieci i gałązek o frakcji (20-80 mm). Warstwa ta nie powinna mieć więcej niż 5-8 cm grubości. Zalecane jest też ściółkowanie kompostem ale z zachowaniem odstępu od nasady pnia ok. 2,5-5 cm. Można również zastosować warstwę kamyków ozdobnych o wysokości ok. 3 cm. Wszystkie metody ściółkowania ochronią roślinę przed wysychaniem, nadmiernym rozrostem chwastów oraz zamarzaniem gleby.
Jeśli widźmy, że roślina posiada suche lub uszkodzone pędy, należy wykonać ciecie sanitarne po posadzeniu.
*Zaleca się zapewnić podporę dla pnączy umożliwiające im odpowiedni wzrost. Można wykonać następujące podpory:
*Zaleca się
Wszystkie pojawiające się chwasty należy systematycznie usuwać.
Coroczne na wiosnę w celu ograniczenie rozwoju chwastów i parowania wody z gleby. Najlepiej wykorzystać do tego korę z drzew iglastych- sosna (z liściastych jest toksyczna), torf wysoki, trociny przekompostowane lub kamyk.
1 rok po posadzeniu- nawozimy połową zalecanej dawki nawozu.
2-3 lata po posadzeniu- nawozimy pełną dawką lub po upływie tego czasu gdy roślina słabo rośnie. W celu poprawy warunków wzrostu jak i zabieganiu rozwojowi chorób zaleca się:
1. Nawożenie wiosenne: koniec marca - początek kwietnia, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji i pojawiania się pierwszych pędów: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY – dawkowanie: 80 g/m2 - co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
2. Nawożenie letnie w maju: UNIWERSALNY GRANULOWANY NAWÓZ OGRODNICZY– 10-30 g/m2, co 3-5 tyg., poprzez równomierne rozsypanie wokół pnącza, a następnie należy podlać czystą wodą w celu rozpuszczenia i przybliżenia do korzeni.
W przypadku gruntów przepuszczalnych (np. piaski) zalecamy dzielić dawkę na pół i podawać w odstępie 2 tygodniowym.
W celu poprawy warunków wzrostu jak i zapobieganiu rozwojowi chorób zaleca się stosowanie NAWOZU PŁYNNEGO DO ROŚLIN ZIELONYCH – dawkowanie: 10-15- ml/ rozpuszczamy w 2 l wody i stosujemy co 5-8 dni, od końca kwietnia do początku sierpnia.
1 -3 rok - skracamy pędy od 1/3 do 2/3 długości co spowoduje rozkrzewienie poniższych pąków. Przy okazji możemy przeprowadzić cięcie sanitarne- polegające na usuwaniu chorych, zamarłych, suchych oraz krzyżujących się pędów. 3 i kolejne: cięcie sanitarne- polegające na usuwaniu chorych i zamarłych pędów, suchych oraz krzyżujących się pędów, pozostałe można zostawić lub przyciąć na jednakowej wysokości ok 150 cm. Jest to technika tzw. słabego cięcia. Spokojnie można wykorzystywać ja do innych pnączy gdy nie wiemy jaka jest poprawna. Ciecia wykonujemy ostrym sekatorem, powyżej paka lub rozgałęzienia. Cięcie powinno być ukośne, tak by najwyższe miejsce znajdowało się nad pąkiem
szkodniki: mszyce - zwalczamy przez usuniecie uszkodzonych pędów i liści oraz zastosowanie oprysku ABDICO
Nie trzeba zabezpieczać ale w surowe zimy zalecane jest usypanie kopczyka wokół podstawy pnączy z podłoży, kory lub trocin o wysokości ok. 10-20 cm i obłożenie kopczyka gałązkami iglastymi, najlepiej jodły. Pnącza 2-3 lata po posadzeniu zaleca się zabezpieczać, słomą lub innym materiałem izolacyjnym, tak aby z wiekiem ich mrozoodporność wzrastała. Pnącza uprawiane na balkonach w donicach stawiamy na płycie styropianowej o grubości od 5 cm.