Aktualności

Ostrzeżenie przed nalotem mszyc

Ciepła pogoda sprzyja nie tylko wzrostowi roślin, ale również wpływa na aktywność szkodników w ogrodach. W niektórych rejonach Polski odnotowano już pojawienie się pierwszych mszyc. Warto pamiętać, że przed ich niekorzystnym wpływem można się zabezpieczyć (nawet jeszcze przed ich nalotem) stosując odpowiednie preparaty.

Coraz cieplejsze dni i noce sprzyjają intensywnemu wzrostowi naszych roślin oraz pięknemu kwitnieniu wielu z nich. Pięknie rozwinięte kwiaty możemy obserwować u bratków, fiołków, a kończą kwitnąć tulipany. Nasz ogród niebawem zostanie wypełniony pełnią barw kolejnych kwiatów i będzie cieszył nasze oko przez długie tygodnie. Inne rośliny intensywnie rosną i wytwarzają dużo liści, o które musimy dbać. Ciepła pogoda sprzyja ich wzrostowi, ale również wpływa na aktywność szkodników. Do najbardziej pospolitych insektów pojawiających się o tej porze roku należą mszyce. Są one dość uciążliwe, ponieważ potrafią wytworzyć nawet kilka pokoleń w roku. Mogą pojawiać się na chwastach oraz roślinach ozdobnych.

Zwalczanie mszyc powinniśmy rozpocząć od działań zapobiegawczych – usuwania chwastów. Niestety, bardzo często takie działania są niewystarczające i niezbędne jest chemiczne zwalczanie insektów. Mszyce pojawiają się na wielu roślinach, jednak najczęściej najpierw zasiedlają róże. 

Pierwsze kolonie możemy zaobserwować po spodniej stronie liści,

 powinniśmy wówczas rozpocząć ich natychmiastowe zwalczanie. Brak reakcji z naszej strony będzie skutkował szybkim rozwojem kolonii. Mszyce przenoszą się na kolejne części roślin – łodygi. Łodygi i liście „oblepione” mszycami wyglądają nieatrakcyjnie, a z czasem zostają pokryte spadzią, czyli brzydkimi plamami. Także inne roślin ozdobne rosnące w naszym ogrodzie narażone są na nalot mszyc, zwłaszcza jeżeli w pobliżu znajdują się pola uprawne lub drzewa owocowe. Warto codziennie oglądać liście roślin, aby w porę zwalczyć mszyce zanim obniżą walory estetyczne naszych roślin ozdobnych.

Do zwalczania mszyc zalecamy

ABDICO marki ZIEMOVIT – skuteczny środek na insekty, w dawce 10 ml na 1l wody, który działa nawet do 3 tygodni. Szczególną zaletą tego insektycydu jest fakt, że działa systemicznie. Oznacza to, że po pobraniu przez roślinę przenosi się wraz z sokami do innych jej części – jest obecny nawet w części, która nie była opryskana. Dzięki temu mszyce giną nie tylko w momencie stosowania ABDICO, ale również po pewnym czasie, gdy nakłuwają liście i łodygi. Preparat działa w roślinie przez dłuższy okres i chroni również nowe przyrosty.

W przypadku intensywnego wzrostu rośliny lub intensywnych i wielokrotnych nalotów zabieg warto powtarzać.

Zobacz również

Do góry